Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe

SYLWESTER 2017/2018

31 grudnia 2017

   Mieszkańcy gminy Ujazd witali Nowy Rok 2018 na plenerowej zabawie sylwestrowej, zorganizowanej przez Ośrodek Kultury w Ujeździe. Tej nocy dziedziniec zamkowy w Ujeździe tętnił życiem jak za dawnych lat.

Goście dopisali, przybyli bardzo licznie całymi rodzinami, aby wspólnie przywitać Nowy Rok. Wszystkim dopisywały dobre humory, zabawa przebiegała w prawdziwie szampańskiej atmosferze. Przed północą życzenia noworoczne mieszkańcom złożył gospodarz gminy, burmistrz Tadeusz Kauch. O północy rozpoczął się pokaz fajerwerków. Do tańca przygrywał zespół Mateusz Troll i przyjaciele. Goście wspaniale bawili przy największych przebojach muzyki polskiej i zagranicznej. Od szalonych rockn’ rolli , poprzez disco i największe współczesne polskie przeboje. Zabawa trwała do godziny 2.00.

SPEKTAKL: „W POSZUKIWANIU ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”

6 grudnia 2017

W tym dniu było to wyzwanie dla wszystkich dzieci, które przyszły spotkać się ze Świętym Mikołajem w Ośrodku Kultury w Ujeździe.

Ponieważ, zamiast długo oczekiwanego gościa, zjawił się Diabełek, który z niekrytą radością oświadczył, że pozamieniał drogowskazy, a dróżki poplątał tak skutecznie, aby Mikołaj już wiecznie błądził i nigdy więcej nie uszczęśliwił żadnego dziecka prezentem. Jednak psoty Diabełka szybko naprawił rezolutny Aniołek, który w pełen humoru sposób doprowadził do szczęśliwego zakończenia. Dzieci żywiołowo wspomagały aniołka i dzielnie walczy o przybycie Mikołaja. Mikołaj, choć nieco spóźniony, trafił do dzieci z wielkim worem prezentów.

LITERACKIE WARSZTATY DETEKTYWISTYCZNE Z MAGDALENĄ PODBYLSKĄ

28 LISTOPADA 2017

  

Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Ujeździe odpowiedziała pani Magdalena Podbylska. 28 listopada odwiedziła Ujazd przeprowadzając Literackie Warsztaty Detektywistyczne. W tym niecodziennym spotkaniu autorskim wzięły udział dzieci z klas II i III z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ujeździe oraz dzieci z klas III Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszowej i Jaryszowie.

Magdalena Podbylska znana jest przede wszystkim jako autorka książek „Tajemnice Świstakowej Polany”, „Tajemnice Zatoki Delfinów oraz „Tajemnice Końskiej Zagrody”.

W trakcie spotkania pisarka w przystępny sposób wprowadziła dzieci w świat wiedzy o zwierzętach, przedstawiła dzieciom fragment swojej książki, opowiadała uczniom o swojej twórczości oraz o tym, jak wygląda proces tworzenia książki. Chętnie udzielała odpowiedzi na zadawane pytania.

Podczas spotkania zostały wręczone przez autorkę nagrody w konkursie plastycznym „Ilustracje do książek Magdaleny Podbylskiej”.

Pisarka obdarowała dzieci autografami oraz zakładkami do książek.

Mamy nadzieję, że spotkanie autorskie z panią Magdaleną Podbylską na długo pozostanie w pamięci uczestników i zachęci ich do czytania książek.

GMINNY KONKURS "ŚPIEWOMY I BEROMY PO ŚLĄSKU"

23 LISTOPADA 2017

Konkurs gminny „Śpiewomy i beromy po śląsku”, organizowany pod patronatem Burmistrza Ujazdu jest już tradycją i na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych naszej gminy, cieszy się wśród dzieci i młodzieży bardzo dużym zainteresowaniem.

Konkurs  „Śpiewomy  i  beromy  po  śląsku”  zrodził  się  z  potrzeby  ukazania  i  pielęgnowania  tego  co  jest  nam  bliskie,  znane,  związane  z  piękną  Ziemią  Ujazdowską i Regionem Śląska Opolskiego.

Ma na celu utrwalenie gwary śląskiej oraz ocalenie od zapomnienia śląskich tradycji i zwyczajów, odgrywanych przez wykonawców w scenkach i monologach.

W konkursie wystąpiło 183 wykonawców, którzy zaprezentowali 51 wykonań muzycznych i recytatorskich, w tym 35 indywidualnie, 5 w duetach oraz 9 grup ze scenkami rodzajowymi.

Pierwsza wystąpiła na scenie pani Sandra Wiewiorka, radna Rady Miejskiej w Ujeździe, która na co dzień uświetnia swoimi występami muzycznymi gminne uroczystości. Ze sceny wspierała wszystkich wykonawców, życząc im powodzenia.

Prezentacje oceniało jury w składzie:

 1. Teresa Sobota – radna Rady Miejskiej, twórczyni ludowa, wielokrotnie nagradzana za swoją działalność na rzecz Regionu Śląska Opolskiego
 2. Krystyna Wodniok – przewodnicząca Samorządu Miejskiego, obecna kierownik zespołu Frosinn
 3. Sandra Wiewiorka – Radna Rady Miejskiej, członek komisji Kultury, Oświaty, Spraw Społecznych,
 4. Małgorzata Kulesa – dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Ujeździe
 5. z ramienia organizatora Krystyna Kałużny – dyektor Ośrodka Kultury

Nagrody zwycięzcom wręczył burmistrz Tadeusz Kauch. Na zakończenie w ciepłych słowach podziękował wszystkim wykonawcom za przepiękne śląskie wierszyki i pieśniczki, doceniając ich wkład pracy w przygotowania do występu.  Cieszy się, ze śląska tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie jest wciąż żywa, a mając tak wspaniałych kontynuatorów nie zaginie.

WYNIKI KONKURSU RYSUNKOWEGO "ILUSTRACJE DO KSIĄŻEK MAGDALENY PODBYLSKIEJ"

20 listopad 2017

SPOTKANIE ANDRZEJKOWE DLA SENIORÓW

18 listopada 2017

18 listopada najstarsi mieszkańcy Ujazdu wspólnie spędzili popołudnie.

Zorganizowana przez Samorząd Mieszkańców oraz Ośrodek Kultury impreza andrzejkowa była okazją do spotkania z rówieśnikami, do rozmów, a także wspólnej zabawy. Miasto Ujazd liczy 233 seniorów, którzy ukończyli 65 rok życia.

Burmistrz Tadeusz Kauch,  złożył  wszystkim  seniorom  serdeczne  życzenia, zdrowia, pomyślności oraz życzliwości od najbliższych. Spotkanie andrzejkowe przebiegało w miłej atmosferze.  Wspólnie  śpiewaliśmy  znane  piosenki,  do tańca również nie trzeba było nikogo namawiać. W tym dniu do naszego Domu Kultury zawitały 2 panie na wózkach inwalidzkich, pomimo swojej niepełnosprawności i ograniczeń ruchowych, uczestniczyły w zabawie na równi z osobami pełnosprawnymi, przełamując bariery. Seniorzy bawili się w parach oraz wspólnie w kole.  Przy  słodkim  poczęstunku,  lampce szampana  i  muzyce,  w  znakomitych  humorach,  seniorzy  bawili  się do późnych godzin wieczornych. Dla osób, które ze względu na zły stan zdrowia nie uczestniczyły w spotkaniu, przygotowano 55 paczek. Chorych seniorów odwiedzać będziemy w okresie przedświątecznym.

WARSZTATY FLORYSTYCZNE

27 października 2017

 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych odwiedzimy groby naszych bliskich, z tej okazji Ośrodek Kultury w Ujeździe zorganizował dla mieszkańców gminy warsztaty florystyczne, na których wykonali kompozycje nagrobne w stylu eko,czyli zawierające jak najwięcej elementów naturalnych:

 • korę drzew,
 • mech,
 • szyszki,
 • suszone polskie rośliny,
 • suszone egzotyczne kwiaty.

Na warsztatach zapoznali się z tajnikami przygotowania materiału roślinnego, zasadami kompozycji i sztuki dobierania kolorów. Każdy uczestnik warsztatów pracował pod okiem florystki, jednak ostateczny wygląd kompozycji to już absolutna inwencja twórcza wykonawcy! Istotą tych warsztatów jest bowiem to, aby każdy mógł wyrazić siebie przez indywidualnie wykonaną kompozycję.

Poprzez organizowanie warsztatów florystycznych chcemy zmienić trend, który dominuje na polskich grobach tzn. sztuczne stroiki, które zanieczyszczają środowisko, zastąpić naturalnymi roślinami i kwiatami.

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA "PORTRET PRAWDZIWY" KATARZYNY CIAPA - zapraszamy

Padziernik 2017

Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej Katarzyna Ciapa utalentowanej młodej artystki z Ujazdu, członka Związku Polskich Artystów Plastyków PSU okręg Opolski oraz Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Wystawę można  zobaczyć w godzinach otwarcia Ośrodka Kultury w Ujeździe.

SPOTKANIE Z MURZYNKIEM BAMBO

11 października i 7 listopada 2017

Jedną z najlepszych form zachęcenia dzieci do czytania książek oraz przybliżenia dzieciom miejsca i osób pracujących w bibliotece są lekcje biblioteczne. 11 października i 7 listopada Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Ujeździe zorganizowała spotkanie dla dzieci przedszkolnych. Na dzieci w bibliotece czekała niespodzianka, bajkowa, scenografia przygotowana do przedstawienia teatralnego pt. „Murzynek Bambo” Juliana Tuwima.

 

Bibliotekarki Pani Wioleta Gustaw oraz Sandra Kasperska wcieliły się w rolę aktorów, murzynka Bambo oraz mamy Bambo . Dzieci z wielką uwagą i zaciekawieniem obejrzały bajkę, znakomicie się bawiły, biorąc aktywny udział w spektaklu. Ponadto wykonały murzynka z rolek brystolu i bibuły. Nie zabrakło ulubionych przez dzieci gier i zabaw ruchowych.Lekcja biblioteczna miała na celu przekonać młodego odbiorcę, że czytanie książek to, jak pisała nasza noblistka Wisława Szymborska: „…najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.Nasze działania w tym kierunku obejmują przede wszystkim wspólne czytanie i zabawy z książką. Pierwsze lata edukacji są najważniejsze dla pozytywnego nastawienia młodych czytelników do czytania. Otwarcie na literaturę, pokochanie książek jest bowiem najlepszą drogą do poznawania świata.

DOTKNIJ TEATRU I HISTORII

Wrzesień

Rozszerzony opis wydarzenia

DOŻYNKI GMINNE

10 września 2017

Uroczystości  dożynkowe  w  Ujeździe  10  września  br.  zainaugurowała  o godz. 11.00  w  miejscowym  kościele msza dziękczynna w intencji rolników i mieszkańców. O godz. 14.00  z rynku  do parku miejskiego wyruszył barwny korowód, w którym uczestniczyło 10 sołectw. Na trasie przemarszu licznie zgromadzona publiczność gorąco oklaskiwała przejeżdżające kolorowo przystrojone przyczepy z dowcipnymi hasłami i scenkami rodzajowymi odwołującymi się do naszej społeczno-politycznej rzeczywistości.
       Część obrzędową uroczystości wypełniła ceremonia wręczania chleba przez starostów i złożenia koron żniwnych przez delegacje sołeckie. Starostami tegorocznych dożynek  byli:   Karina   Ogaza  z  Nogowczyc  i  Janusz  Gisman  z  Niezdrowic.  Burmistrz  Tadeusz  Kauch  w  serdecznych   słowach   podziękował   rolnikom   za   trud   i  wytrwałość  w niełatwej pracy na roli, a  następnie obdarował sołtysów  jako współgospodarzy gminy – dorodnymi bochenkami chleba. Dożynkowym chlebem obdarowani zostali również goście: burmistrzowie miast partnerskich, gminy Bridlicna z Czech Miroslav Kladníček, Nusplingen Jörg Alisch Lobenstein Thomas Weigelt. Na zakończenie tej części programu starostowie, burmistrz i sołtysi a także oficjalni goście dzielili się chlebem z mieszkańcami gminy.

  
     W części artystycznej wystąpiła orkiestra BLASKAPELLE ze Świbia, MARIUSZ KALAGA, zespoły taneczne z Ośrodka Kultury w Ujeździe, chór HARMONY z miasta parterskiego Lobenstein zespół śpiewaczy  „Frohsinn” oraz w gorących rytmach zespół REDLIN, który dostarczył publiczności sporej dawki pozytywnej energii oraz stworzył niesamowity klimat. Utwory „Do przodu”, „Remiza”, „Welewetka”, Weź zakochaj się”, „Sarna-Maryna” to tylko niektóre z przebojów Zespołu REDLIN. Wspaniałe show, świetna zabawa, dawka folk-rocka w najlepszym wydaniu, tak pokrótce można scharakteryzować gwiazdę wieczoru – Zespół REDLIN”

W godzinach wieczornych ze sporą dawką humoru zaprezentował się kabaret Zgrani Fojermani.

Dożynki w Ujeździe zakończyła po godz. 24.00 zabawa taneczna z zespołem TRIO. 

ZAJĘCIA DLA DZIECI W CZASIE WAKACJI

Lipiec- sierpień

Akcja „Lato w mieście” prowadzona przez M-G Ośrodku Działalności Kulturalnej w Ujeździe oraz podległe placówki została zakończona. Zajęcia dydaktyczne były nieodpłatne, skierowane do dzieci, które wakacje spędziły w miejscu zamieszkania. Na dzieci czekało wiele atrakcji.

W ciągu siedmiu tygodni najmłodsi pojechali na 3 wycieczki. Do Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze, gdzie korzystały z wszystkich karuzel bez ograniczeń, 20 sierpnia zdobyły szczyt górski Ślęży, po trudach wędrówki górskiej odpoczywały we wrocławskim Parku Wodnym, następnie 11 sierpnia pojechały do parku nauki i rozrywki w Krasiejowie, gdzie odkrywały tajemnice ziemi.  Podczas wycieczek zawiązywały się nowe znajomości i przyjaźnie, gdyż z wycieczek korzystały dzieci z całej gminy, które wcześniej się nie znały. Łącznie 159 osób.

Nie zabrakło również ciekawych zajęć dydaktycznych podczas których najmłodsi mogli rozwijać swoje umiejętności plastyczne, muzyczne, kulinarne. Mali kucharze nauczyli się piec od podstaw, pizzę i zapiekanki, a także kruche ciastka z marmoladą oraz popularne oponki i faworki. Wmiędzyczasie maluchy poznawały zakamarki Ujazdu podczas zabawy plenerowej w podchody. Każdym zajęciom towarzyszyły gry i zabawy ruchowe.

 Gościliśmy również aktorów z Teatru KRAK-ART z Krakowa, którzy zagrali dla dzieci znaną i lubianą bajkę „Pinokio”.

Frekwencja na zajęciach dydaktycznych była duża, na wycieczkach dopisała pogoda i dobre humory, dlatego wakacje’2017 można uznać za bardzo udane.

 

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

25 czerwca 2017

Rozszerzony opis wydarzenia

KONKURSU "NAJLEPSZY CZYTELNIK"

15 czerwca 2017

ROZSTRZYGNIĘCIE III EDYCJI KONKURSU „NAJLEPSZY CZYTELNIK”

Czas trwania – 16.03.2017r. – 15.06.2017r.

W konkursie brało udził 59 uczestników, w tym 35 w kategorii „dzieci do lat 9” oraz 24 w kategorii „dzieci od lat 10 i młodzież”.

W kategorii „dzieci do lat 9” nagrodę otrzymuje Emilia Sagan, a w kategorii „dzieci od lat 10 i młodzież” Katarzyna Krupa.

Wygraną są bilety do kina dla 2 osób.

Odbiór biletów w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe od dnia 22.03.2016r. w godzinach otwarcia placówki.

Zwycięzcom gratulujemy !!!

Wyniki kolejnej edycji konkursu   17 września 2017r.


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu!

GRA MIEJSKA

10 czerwca

W dniu 10 czerwca 2017r. odbyła się gra miejska podczas której odbywało się poszukiwaniu ekoskarbu.

Celem gry było pobudzenie wyobraźni oraz kreatywności najmłodszych, a także doskonalenie zdolności plastycznych oraz wyrobienie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie. Dzieci uczestniczyły w zabawach
o charakterze sprawnościowym, czynnościowym i orientacyjnym. Gra miejska przeznaczona była dla uczestników projektu Przyrodniczy Trip, dofinansowanego przez fundację BGK w programie
„Na dobry początek”.

PIKNIK RODZINNY

17 czerwca

W dniu 17 czerwca 2017r. odbył się piknik rodzinny zakańczający projekt „Przyrodniczy Trip” dofinansowany przez fundację BGK w programie „Na dobry początek”. Na wydarzenie zaproszeni zostali uczestnicy projektu wraz z rodzicami. Imprezie towarzyszyły rozgrywki sportowe oraz quizy ekologiczne między rodzinami.

WYCIECZKA NA GÓRĘ ŚW. ANNY

8 czerwca 2017

8 czerwca odbyla się wycieczka do Parku Krajobrazowego na Górze Św. Anny.

Zwiedzanie połączone było z lekcją o ekosystemie lasu. Wycieczka przeznaczona była dla uczestników projektu Przyrodniczy Trip, dofinansowanego przez fundację BGK w programie „Na dobry początek”.

WYCIECZKA DO MUZEUM TECHNIKI SANITARNEJ

25 maja 2017

25 maja odbyła się wycieczka do Muzeum Techniki Sanitarnej. Wycieczka przeznaczona była dla uczestników projektu Przyrodniczy Trip, dofinansowanego przez fundację BGK w programie „Na dobry początek”. Celem było uzmysłowienie uczestnikom skutków zanieczyszczeń wody dla środowiska oraz konieczność oszczędzania i oczyszczania wody

PRZEDSZKOLAKI Z SIERONIOWIC W BIBLIOTECE

30 maja 2017

30 maja 2017 roku Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Ujeździe odwiedziły przedszkolaki z Sieroniowic.

Dzieci wysłuchały opowiadania „ Książki dla Jasia” będącego częścią książki Barbary Gawryluk „ Przedszkolaki z ulicy Morelowej”. Pani bibliotekarka przybliżyłam dzieciom zasady korzystania z biblioteki, odbyła z nimi rozmowę o tym, w jaki sposób powinniśmy dbać o książki, i co się z nimi dzieje gdy tego nie robimy.
Na koniec spotkania dzieci wykonały wspólną książeczkę pt. „ Mój ulubiony bohater”, w której oczywiście nie mogło zabraknąć karty i pieczątki z numerem.

TARGI PANIEŃSKIE

21 maja 2017