Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury  w Ujeździe

SYLWESTER 2018/2019

31 grudnia 2018

Wspólne świętowanie Nowego Roku wyrosło na małą tradycję mieszkańców Ujazdu. Zabawa pod chmurką odbyła się na Placu Zamkowym po raz trzeci i zgromadziła bardzo dużo osób. Wstęp na imprezę był wolny i wszyscy goście byli bardzo mile widziani.

Sylwester  w  Ujeździe  był  transmitowany  na  żywo  w  Radiu  Park,  muzyczne  hity  DJ  Damiana  Cebuli  rozgrzewały  taneczną  atmosferę.   Sylwester  był  okazją  aby  pośpiewać  i  potańczyć.  O północy życzenia noworoczne mieszkańcom oraz przybyłym gościom złożyć Burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom. Tradycyjnie Nowy Rok 2019 przywitaliśmy pokazem sztucznych ogni.

            Ośrodek Kultury w Ujeździe składa serdeczne podziękowania za pomoc: Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ujeździe za zabezpieczenie imprezy. Pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ujeździe za usługę transportową oraz prace porządkowe. Firmie HENET, Panu Henrykowi Sadło za podłączenie sieci internetowej.

SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

6 grudnia 2018

Zapraszamy do fotorelacji.

"SENIORZY TKAJĄ PASJE ODKRYWAJĄ"

Listopad

ŚLĄSKIE ŚPIEWANIE

29 listopada 2018

Zapraszamy do fotorelacji.

ANDRZEJKI

23 listopada 2018

SPOTKANIE ANDRZEJKOWE DLA SENIORÓW

10 listopada 2018

Niezmiernie miło było gościć w naszym Ośrodku Kultury seniorów, którzy licznie przybyli na zorganizowaną dla nich przez Ośrodek Kultury oraz Samorząd Mieszkańców zabawę andrzejkową, w dniu 10 listopada br.

Impreza przebiegała w miłej atmosferze. Była okazją do spotkania z rówieśnikami, do rozmów, a także wspólnej zabawy. W ramach zabawy zorganizowaliśmy karaoke – śpiewaliśmy znane przeboje Anny Jantar, Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz i inne,  do tańca również nie trzeba było nikogo namawiać. W tym dniu do naszego Ośrodka Kultury zawitały 2 panie na wózkach inwalidzkich, pomimo swojej niepełnosprawności i ograniczeń ruchowych, uczestniczyły w  zabawie  na  równi  z  osobami   pełnosprawnymi. W  znakomitych  humorach,  seniorzy  bawili  się do późnych godzin wieczornych.       

Dla osób,  które  ze  względu  na  zły  stan  zdrowia  nie  uczestniczyły   w spotkaniu, przygotowano 50 paczek. Chorych seniorów odwiedzać będziemy w okresie przedświątecznym.

W spotkaniu uczestniczył burmistrz Tadeusz Kauch oraz burmistrz elekt Hubert Ibrom.

Miasto Ujazd liczy 256 osób powyżej 65 r. ż.

Cykliczne spotkania dla seniorów są doskonałą okazją nie tylko do tańca, ale również towarzyskiej rozmowy i wymiany doświadczeń. W budżecie gminy zabezpieczono środki na organizację spotkań dla seniorów powyżej 65 r.ż. w każdej miejscowości gminnej. Rozliczeniem przyznanych środków zajmuje się ośrodek kultury w Ujeździe. Środkami dysponują sołtysi.

W MAGICZNYM ŚWIECIE MUZYKI

28 padziernika 2018

PIRACKIE SPOTKANIE W BIBLIOTECE

22 października 2018

22 października bibliotekę odwiedziły dzieci z przedszkola w Ujeździe. Podczas zajęć o tematyce pirackiej uczestnicy wspólnie stworzyli kodeks wzorowego zachowania załogi.

Przedszkolaki przechodziły chrzest piracki:
Pirat nieznający bólu – przejście po woreczkach gimnastycznych ,
Pirat wytrwały – zjedzenie kawałka cytryny,
Pirat odważny – wypicie soku pomidorowego,
Pirat zręczny – odnalezienie w misce z piaskiem muszelki.
Jak na prawdziwą załogę przystało odbyła się również zabawa grupowa, podczas której zawodnicy próbowali zjeść jabłka zawieszone na sznureczkach. W plastycznej części spotkania dzieci wykonały swojego pirata. Na koniec spotkania każde dziecko zostało mianowane na Super Pirata , a w prezencie otrzymało dyplom i słodki skarb.

Celem organizowanych spotkań jest m.in. : zainteresowanie dzieci księgozbiorem biblioteki, zachęcenie do czytania, przybliżenie dzieciom miejsca i osób pracujących w bibliotece.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGNIESZKĄ TYSZKĄ

17 października 2018

17 października Biblioteka Publiczna w Ujeździe gościła autorkę książek dla dzieci i młodzieży- Agnieszkę Tyszkę. Pani Agnieszka jest autorką powieści, bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych.

W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Róże w garażu”. Jej utwory dla młodszych czytelników to m.in.; „Świat się roi od Marianów”, „Bajkowe lulanki”, „Bajkowy rok”, „O czy marzy czarownica”, ”Koronkowe historie”, oraz cykl powieści „ Zosia z ulicy Kociej”.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci klas I i II z PSP w Ujeździe, Zimnej Wódki i Jaryszowa. Autorka rozpoczęła swoje spotkanie pytaniem : „Kto lubi czytać”. O dziwo… ukazał się las rąk. Dzieci chętnie i aktywnie dały się wciągnąć w rozmowę o tym, czy warto czytać, czy czytanie jest trudne i czy łatwo jest napisać książkę.

Podczas spotkania autorka opowiadała o tym jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, których bohaterów książkowych stworzonych przez siebie samą szczególnie lubi.

Spotkanie zostało uatrakcyjnione rozdaniem nagród uczestnikom konkursu rysunkowego: „Ilustracje do książek Agnieszki Tyszki”.

Na zakończenie młodzi uczestnicy otrzymali od pani Agnieszki autografy z dedykacją.

Kartofelek

7 października 2018

DOŻYNKI GMINNE

9 września 2018

Uroczystości dożynkowe zainaugurowała o godz. 11.00 w miejscowym kościele msza dziękczynna w intencji rolników i mieszkańców. Nieodłącznym elementem dożynek w Ujeździe był oczywiście barwny korowód przyczep, wozów i wszelkich pojazdów. 

Poprowadziła go orkiestra dęta. Było  to  barwne  widowisko  oklaskiwane  przez  licznie  zgromadzoną  publiczność.  Biorą  w  nim udział wszystkie sołectwa i całe rodziny, które przystrajają przyczepy, przebierają się i przedstawiają humorystyczne scenki nawiązujące do życia rolników i aktualnej sytuacji w rolnictwie i kraju . Do ozdobienia przyczep składających się na korowód mieszkańcy wykorzystali plony i inne naturalne elementy powiązane z ekologią.

Część obrzędową uroczystości wypełniła ceremonia wręczania chleba przez starostów i złożenia koron żniwnych przez delegacje sołeckie. Honory starostów tegorocznych dożynek pełnili : Klaudia Giemsa z Balcarzowic i Henryk Sładek z Jaryszowa. Burmistrz Tadeusz Kauch w  serdecznych słowach podziękował rolnikom za trud i wytrwałość w niełatwej pracy na roli, a  następnie obdarował sołtysów  jako współgospodarzy gminy – dorodnymi bochenkami chleba. Dożynkowym chlebem obdarowani zostali również goście: Wicemarszałek Województwa Opolskiego Roman Kolek oraz Starosta Powiatu Strzeleckiego Józef Swaczyna. Na zakończenie tej części programu starostowie, burmistrz i sołtysi a także oficjalni goście dzielili się chlebem z mieszkańcami gminy.

Na dożynki przygotowano ciekawy program artystyczny i wiele bezpłatnych atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W części artystycznej biesiada dożynkowa z dużą dawką dobrego śląskiego humoru z zespołem Szlagier MaszynaPokaz węży boa i pytonów tygrysichWystępy  dzieci  z  zespołów  tanecznych z Ośrodka Kultury w Ujeździe oraz zespołu śpiewaczego FROHSINN. Zespół taneczny SUKCES z Rydułtowy, który ma na swoim koncie ponad 1000 występów w Polsce i za granicą, zaprezentował tańce z różnych stron świata, każdy w odmiennych, bogatych i oryginalnych strojach. O godzinie 20.00 koncert KAMILA BEDNARKA, który dostarczył publiczności sporej dawki pozytywnej energii oraz stworzył niesamowity klimat. Wspaniałe show, świetna zabawa, dawka reggae w najlepszym wydaniu, tak pokrótce można scharakteryzować gwiazdę wieczoru – Kamila Bednarka.

Dożynkom Gminnym towarzyszył konkurs na najładniejszy korowód dożynkowy i koronę żniwną. W tym dniu można było wesprzeć osoby potrzebujące pomocy, kwestowali wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża, zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na pomoc materialną dla dzieci i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Dla dzieci i młodzieży organizatorzy przygotowali dużo bezpłatnych atrakcji m. in przejażdżki dorożką, stanowiska multimedialne, popularne x boxy, stanowiska animacyjne dla najmłodszych dzieci, malowane buźki, kolorowy salon fryzur, warsztaty robienia dużych baniek mydlanych, tatuaże, balonowe cuda. Podczas imprezy można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z dożynek w fotobudce, posmakować  różnych rodzajów miodów w miodowej pasiece oraz win z lokalnej winnicy Cwielong & Olszewski, popłynąć w rejs statkiem po Kanale Gliwickim. Istniała możliwość przebadania nieodpłatnie ostrości wzroku. Na dożynkach gminnych swoje stoiska przygotowali rękodzielnicy. Warsztaty tkackie w tym dniu poprowadziły seniorki z Sieroniowic. Dożynki w Ujeździe zakończyła po godz. 1.00 zabawa taneczna z zespołem VEGA.

Organizatorzy: Burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch oraz  Ośrodek Kultury w Ujeździe składają serdeczne podziękowania mieszkańcom za liczny udział w dożynkach, strażakom i policji za czuwanie nad porządkiem i bezpieczeństwem, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ujeździe, rolnikom: Barbarze i Norbertowi Jarosz, Brygidzie i Reinhardowi Wloka, sponsorom: Joannie i Aleksandrowi Materla, Małgorzacie i Robertowi Białdyga oraz Barbarze Cegiełka z Jaryszowa i Mariuszowi Wientzek. Duże podziękowania dla sołectw za przepiękne korowody i misterne korony.

SENIORZY TKAJĄ, PASJE ODKRYWAJĄ

Lipiec

Terenowe Koło PZERiI w Sieroniowicach, we współpracy z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Działalności Kulturalnej w Ujeździe, od 01.07.2018r. przystąpiło do realizacji projektu ,,Seniorzy tkają, pasje odkrywają”. Projekt dofinansowany jest ze środków Programu ,,Działaj Lokalnie”  Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności,  realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Ośrodka „Działaj Lokalnie”  Stowarzyszenie Kraina Świętej Anny.

Zgodnie z projektem zajęcia związane z tkactwem tradycyjnym trwać będą do końca października 2018 roku. W tym okresie seniorzy (pod kierunkiem trenerki – Teresy Nowak, która prowadzi zajęcia nieodpłatnie) nauczą się tkać na mini krosnach typu Harfa 80 i zdobędą umiejętności na poziomie podstawowym. Dzięki dofinansowaniu, w kwocie 3000 złotych, zostały zakupione 3 w/w krosna oraz nici na osnowę. Prowadzony przez seniorów recykling tkackiego surowca wtórnego posłuży im jako tani produkt do tworzenia rzeczy niezwykłych. Bezpłatne warsztaty z tkactwa odbywają się raz w tygodniu w świetlicy wiejskiej w Sieroniowicach. W okresie wakacji przyszli tkacze postanowili spotykać się w każdą środę w godzinach od 17.00- 19.00, a na wrzesień i październik ustalą nowy termin. We wrześniu i październiku planują prowadzić zajęcia pokazowe dla grup i osób zainteresowanych tym rodzajem rękodzielnictwa.

85 LAT KOZIOŁKA MATOŁKA

4 lipca 2018

To już 85 urodziny Koziołka Matołka.

Z tej okazji M-G Bibliotekę Publiczną w Ujeździe, 4 lipca odwiedziły przedszkolaki. Dzieci świetnie się bawiły. Po wysłuchaniu fragmentu książki Kornela Makuszyńskiego „120 przygód Koziołka Matołka”, chętnie zabrały się do robienia urodzinowych kartek dla bajkowego bohatera. Dużo śmiechu było podczas przyczepiania Postaci z Pacanowa jego części garderoby. Jak na imprezę urodzinową przystało nie zabrakło tortu i dmuchania świeczek. Spotkanie zakończyło się przedstawieniem teatralnym „Koziołek Pacanołek” w wykonaniu aktorów teatru Duet z Krakowa.

Jeśli tylko macie ochotę poznać przygody Koziołka Matołka, zapraszamy do biblioteki po książki.

Wakacje 2018

Lipiec - Sierpień

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

24 czerwca 2018