Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury  w Ujeździe

SYLWESTER 2018/2019

31 grudnia 2018

Wspólne świętowanie Nowego Roku wyrosło na małą tradycję mieszkańców Ujazdu. Zabawa pod chmurką odbyła się na Placu Zamkowym po raz trzeci i zgromadziła bardzo dużo osób. Wstęp na imprezę był wolny i wszyscy goście byli bardzo mile widziani.

Sylwester  w  Ujeździe  był  transmitowany  na  żywo  w  Radiu  Park,  muzyczne  hity  DJ  Damiana  Cebuli  rozgrzewały  taneczną  atmosferę.   Sylwester  był  okazją  aby  pośpiewać  i  potańczyć.  O północy życzenia noworoczne mieszkańcom oraz przybyłym gościom złożyć Burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom. Tradycyjnie Nowy Rok 2019 przywitaliśmy pokazem sztucznych ogni.

            Ośrodek Kultury w Ujeździe składa serdeczne podziękowania za pomoc: Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ujeździe za zabezpieczenie imprezy. Pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ujeździe za usługę transportową oraz prace porządkowe. Firmie HENET, Panu Henrykowi Sadło za podłączenie sieci internetowej.

SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

6 grudnia 2018

Zapraszamy do fotorelacji.

"SENIORZY TKAJĄ PASJE ODKRYWAJĄ"

Listopad

ŚLĄSKIE ŚPIEWANIE

29 listopada 2018

Zapraszamy do fotorelacji.

ANDRZEJKI

23 listopada 2018

SPOTKANIE ANDRZEJKOWE DLA SENIORÓW

10 listopada 2018

Niezmiernie miło było gościć w naszym Ośrodku Kultury seniorów, którzy licznie przybyli na zorganizowaną dla nich przez Ośrodek Kultury oraz Samorząd Mieszkańców zabawę andrzejkową, w dniu 10 listopada br.

Impreza przebiegała w miłej atmosferze. Była okazją do spotkania z rówieśnikami, do rozmów, a także wspólnej zabawy. W ramach zabawy zorganizowaliśmy karaoke – śpiewaliśmy znane przeboje Anny Jantar, Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz i inne,  do tańca również nie trzeba było nikogo namawiać. W tym dniu do naszego Ośrodka Kultury zawitały 2 panie na wózkach inwalidzkich, pomimo swojej niepełnosprawności i ograniczeń ruchowych, uczestniczyły w  zabawie  na  równi  z  osobami   pełnosprawnymi. W  znakomitych  humorach,  seniorzy  bawili  się do późnych godzin wieczornych.       

Dla osób,  które  ze  względu  na  zły  stan  zdrowia  nie  uczestniczyły   w spotkaniu, przygotowano 50 paczek. Chorych seniorów odwiedzać będziemy w okresie przedświątecznym.

W spotkaniu uczestniczył burmistrz Tadeusz Kauch oraz burmistrz elekt Hubert Ibrom.

Miasto Ujazd liczy 256 osób powyżej 65 r. ż.

Cykliczne spotkania dla seniorów są doskonałą okazją nie tylko do tańca, ale również towarzyskiej rozmowy i wymiany doświadczeń. W budżecie gminy zabezpieczono środki na organizację spotkań dla seniorów powyżej 65 r.ż. w każdej miejscowości gminnej. Rozliczeniem przyznanych środków zajmuje się ośrodek kultury w Ujeździe. Środkami dysponują sołtysi.

W MAGICZNYM ŚWIECIE MUZYKI

28 padziernika 2018

PIRACKIE SPOTKANIE W BIBLIOTECE

22 października 2018

22 października bibliotekę odwiedziły dzieci z przedszkola w Ujeździe. Podczas zajęć o tematyce pirackiej uczestnicy wspólnie stworzyli kodeks wzorowego zachowania załogi.

Przedszkolaki przechodziły chrzest piracki:
Pirat nieznający bólu – przejście po woreczkach gimnastycznych ,
Pirat wytrwały – zjedzenie kawałka cytryny,
Pirat odważny – wypicie soku pomidorowego,
Pirat zręczny – odnalezienie w misce z piaskiem muszelki.
Jak na prawdziwą załogę przystało odbyła się również zabawa grupowa, podczas której zawodnicy próbowali zjeść jabłka zawieszone na sznureczkach. W plastycznej części spotkania dzieci wykonały swojego pirata. Na koniec spotkania każde dziecko zostało mianowane na Super Pirata , a w prezencie otrzymało dyplom i słodki skarb.

Celem organizowanych spotkań jest m.in. : zainteresowanie dzieci księgozbiorem biblioteki, zachęcenie do czytania, przybliżenie dzieciom miejsca i osób pracujących w bibliotece.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGNIESZKĄ TYSZKĄ

17 października 2018

17 października Biblioteka Publiczna w Ujeździe gościła autorkę książek dla dzieci i młodzieży- Agnieszkę Tyszkę. Pani Agnieszka jest autorką powieści, bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych.

W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Róże w garażu”. Jej utwory dla młodszych czytelników to m.in.; „Świat się roi od Marianów”, „Bajkowe lulanki”, „Bajkowy rok”, „O czy marzy czarownica”, ”Koronkowe historie”, oraz cykl powieści „ Zosia z ulicy Kociej”.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci klas I i II z PSP w Ujeździe, Zimnej Wódki i Jaryszowa. Autorka rozpoczęła swoje spotkanie pytaniem : „Kto lubi czytać”. O dziwo… ukazał się las rąk. Dzieci chętnie i aktywnie dały się wciągnąć w rozmowę o tym, czy warto czytać, czy czytanie jest trudne i czy łatwo jest napisać książkę.

Podczas spotkania autorka opowiadała o tym jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, których bohaterów książkowych stworzonych przez siebie samą szczególnie lubi.

Spotkanie zostało uatrakcyjnione rozdaniem nagród uczestnikom konkursu rysunkowego: „Ilustracje do książek Agnieszki Tyszki”.

Na zakończenie młodzi uczestnicy otrzymali od pani Agnieszki autografy z dedykacją.

Kartofelek

7 października 2018

DOŻYNKI GMINNE

9 września 2018

Uroczystości dożynkowe zainaugurowała o godz. 11.00 w miejscowym kościele msza dziękczynna w intencji rolników i mieszkańców. Nieodłącznym elementem dożynek w Ujeździe był oczywiście barwny korowód przyczep, wozów i wszelkich pojazdów. 

Poprowadziła go orkiestra dęta. Było  to  barwne  widowisko  oklaskiwane  przez  licznie  zgromadzoną  publiczność.  Biorą  w  nim udział wszystkie sołectwa i całe rodziny, które przystrajają przyczepy, przebierają się i przedstawiają humorystyczne scenki nawiązujące do życia rolników i aktualnej sytuacji w rolnictwie i kraju . Do ozdobienia przyczep składających się na korowód mieszkańcy wykorzystali plony i inne naturalne elementy powiązane z ekologią.

Część obrzędową uroczystości wypełniła ceremonia wręczania chleba przez starostów i złożenia koron żniwnych przez delegacje sołeckie. Honory starostów tegorocznych dożynek pełnili : Klaudia Giemsa z Balcarzowic i Henryk Sładek z Jaryszowa. Burmistrz Tadeusz Kauch w  serdecznych słowach podziękował rolnikom za trud i wytrwałość w niełatwej pracy na roli, a  następnie obdarował sołtysów  jako współgospodarzy gminy – dorodnymi bochenkami chleba. Dożynkowym chlebem obdarowani zostali również goście: Wicemarszałek Województwa Opolskiego Roman Kolek oraz Starosta Powiatu Strzeleckiego Józef Swaczyna. Na zakończenie tej części programu starostowie, burmistrz i sołtysi a także oficjalni goście dzielili się chlebem z mieszkańcami gminy.

Na dożynki przygotowano ciekawy program artystyczny i wiele bezpłatnych atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W części artystycznej biesiada dożynkowa z dużą dawką dobrego śląskiego humoru z zespołem Szlagier MaszynaPokaz węży boa i pytonów tygrysichWystępy  dzieci  z  zespołów  tanecznych z Ośrodka Kultury w Ujeździe oraz zespołu śpiewaczego FROHSINN. Zespół taneczny SUKCES z Rydułtowy, który ma na swoim koncie ponad 1000 występów w Polsce i za granicą, zaprezentował tańce z różnych stron świata, każdy w odmiennych, bogatych i oryginalnych strojach. O godzinie 20.00 koncert KAMILA BEDNARKA, który dostarczył publiczności sporej dawki pozytywnej energii oraz stworzył niesamowity klimat. Wspaniałe show, świetna zabawa, dawka reggae w najlepszym wydaniu, tak pokrótce można scharakteryzować gwiazdę wieczoru – Kamila Bednarka.

Dożynkom Gminnym towarzyszył konkurs na najładniejszy korowód dożynkowy i koronę żniwną. W tym dniu można było wesprzeć osoby potrzebujące pomocy, kwestowali wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża, zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na pomoc materialną dla dzieci i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Dla dzieci i młodzieży organizatorzy przygotowali dużo bezpłatnych atrakcji m. in przejażdżki dorożką, stanowiska multimedialne, popularne x boxy, stanowiska animacyjne dla najmłodszych dzieci, malowane buźki, kolorowy salon fryzur, warsztaty robienia dużych baniek mydlanych, tatuaże, balonowe cuda. Podczas imprezy można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z dożynek w fotobudce, posmakować  różnych rodzajów miodów w miodowej pasiece oraz win z lokalnej winnicy Cwielong & Olszewski, popłynąć w rejs statkiem po Kanale Gliwickim. Istniała możliwość przebadania nieodpłatnie ostrości wzroku. Na dożynkach gminnych swoje stoiska przygotowali rękodzielnicy. Warsztaty tkackie w tym dniu poprowadziły seniorki z Sieroniowic. Dożynki w Ujeździe zakończyła po godz. 1.00 zabawa taneczna z zespołem VEGA.

Organizatorzy: Burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch oraz  Ośrodek Kultury w Ujeździe składają serdeczne podziękowania mieszkańcom za liczny udział w dożynkach, strażakom i policji za czuwanie nad porządkiem i bezpieczeństwem, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ujeździe, rolnikom: Barbarze i Norbertowi Jarosz, Brygidzie i Reinhardowi Wloka, sponsorom: Joannie i Aleksandrowi Materla, Małgorzacie i Robertowi Białdyga oraz Barbarze Cegiełka z Jaryszowa i Mariuszowi Wientzek. Duże podziękowania dla sołectw za przepiękne korowody i misterne korony.

SENIORZY TKAJĄ, PASJE ODKRYWAJĄ

Lipiec

Terenowe Koło PZERiI w Sieroniowicach, we współpracy z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Działalności Kulturalnej w Ujeździe, od 01.07.2018r. przystąpiło do realizacji projektu ,,Seniorzy tkają, pasje odkrywają”. Projekt dofinansowany jest ze środków Programu ,,Działaj Lokalnie”  Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności,  realizowanego przez Akademię Rozwoju  Filantropii w Polsce oraz Ośrodka „Działaj Lokalnie”  Stowarzyszenie Kraina Świętej Anny.

Zgodnie z projektem zajęcia związane z tkactwem tradycyjnym trwać będą do końca października 2018 roku. W tym okresie seniorzy (pod kierunkiem trenerki – Teresy Nowak, która prowadzi zajęcia nieodpłatnie) nauczą się tkać na mini krosnach typu Harfa 80 i zdobędą umiejętności na poziomie podstawowym. Dzięki dofinansowaniu, w kwocie 3000 złotych, zostały zakupione 3 w/w krosna oraz nici na osnowę. Prowadzony przez seniorów recykling tkackiego surowca wtórnego posłuży im jako tani produkt do tworzenia rzeczy niezwykłych. Bezpłatne warsztaty z tkactwa odbywają się raz w tygodniu w świetlicy wiejskiej w Sieroniowicach. W okresie wakacji przyszli tkacze postanowili spotykać się w każdą środę w godzinach od 17.00- 19.00, a na wrzesień i październik ustalą nowy termin. We wrześniu i październiku planują prowadzić zajęcia pokazowe dla grup i osób zainteresowanych tym rodzajem rękodzielnictwa.

85 LAT KOZIOŁKA MATOŁKA

4 lipca 2018

To już 85 urodziny Koziołka Matołka.

Z tej okazji M-G Bibliotekę Publiczną w Ujeździe, 4 lipca odwiedziły przedszkolaki. Dzieci świetnie się bawiły. Po wysłuchaniu fragmentu książki Kornela Makuszyńskiego „120 przygód Koziołka Matołka”, chętnie zabrały się do robienia urodzinowych kartek dla bajkowego bohatera. Dużo śmiechu było podczas przyczepiania Postaci z Pacanowa jego części garderoby. Jak na imprezę urodzinową przystało nie zabrakło tortu i dmuchania świeczek. Spotkanie zakończyło się przedstawieniem teatralnym „Koziołek Pacanołek” w wykonaniu aktorów teatru Duet z Krakowa.

Jeśli tylko macie ochotę poznać przygody Koziołka Matołka, zapraszamy do biblioteki po książki.

Wakacje 2018

Lipiec - Sierpień

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

24 czerwca 2018

W niedzielne popołudnie 24 czerwca nad zalewem w Ujeździe świętowaliśmy Noc Świętojańską połączoną z rozpoczęciem wakacji w gminie Ujazd.

Mieszkańcy wspólnie uczestniczyli w tym pięknym słowiańskim święcie. Imprezę rozpoczęliśmy biesiadą przy ognisku, wspólną zabawą, śpiewem oraz pieczeniem kiełbasek, przygrywał zespół Los Companieros z Peru. Zaprezentowali muzykę andyjską oraz latynoamerykańską wykonaną na oryginalnych instrumentach Fletni PANA, quena. Podczas  imprezy  odbyły  się  warsztaty  florystyczne  wyplatania  wianków  świętojańskich  oraz  konkurs  na  najpiękniejszy  wianek wykonany z naturalnych ziół i kwiatów. W tym dniu młode osoby oraz rodziny z dziećmi brały udział w zabawie plenerowej, polegającej na szukaniu kwiatu paproci, który zakwita tylko raz w roku, a którego odnalezienie wg starych wierzeń przynosi znalazcy dobrobyt i pomyślność. Uczestnicy otrzymali dokładne wskazówki miejsc, do których musieli się udać aby odnaleźć ukryty kwiat. Wśród  kolejnych  konkurencji  było:  zbieranie  ziół,  kwiatów,   przyniesienie  najdłuższego  liścia  paproci,  ostatnim zadaniem było wyplatanie wianka świętojańskiego na czas .

Pomiędzy  drzewami  zawisnął  mini  park  linowy  z  myślą  o  dzieciach  i  młodzieży.  Świetna  zabawa  podnosząca  adrenalinę,  a później  satysfakcja  z  udanego  przejścia  po zawieszonych nad ziemią linach. Tak czuli się wszyscy ci, którzy spróbowali swoich sił w parku linowym.

Z   uwagi  na  Mistrzostwa  Świata  w  piłce  nożnej,  gdzie  w  tym  dniu  reprezentacja  Polski  rozgrywała  mecz   z   Kolumbią ,   miłośnicy   futbolu  mogli  wspólnie  kibicować w przygotowanej  na  tę  okazję  strefie kibica.

W programie artystycznym występ młodego utalentowanego 19 latka Svena Solischa ze Strzeleczek, który pięknie wyśpiewał klasykę polskiej i światowej muzyki min. Celine Dion „My heart will go on” oraz Michała Bajora „Moja droga”. Wieczorem odbył się koncert zespołu Breath Taking z Rudzińca, zagrali klasykę znanych rokowych utworów oraz dyskoteka z DJ John X.

O   godz.   22.00   rozpoczął   się   pokaz   tańca   z   ogniem   w   wykonaniu   zespołu   ENIGMA,   po   którym   wianki   świętojańskie   zostały   wypuszczone   na   wodę. Dziewczyny z niecierpliwością czekały na rozwój sytuacji, ponieważ jeśli wianek szczęśliwie popłynął w dal, to w niedługim czasie spotkają tego jedynego. Natomiast jeśli wianek zaplątał się w szuwarach, to niestety muszą poczekać. Biesiada miała bardzo rodzinny charakter, wszyscy świetnie się bawili.

Burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch oraz Ośrodek Kultury w Ujeździe składają serdeczne podziękowania wszystkim, tym którzy zaangażowali się w realizację imprezy: Pani Barbarze Olesz oraz zespołowi FROHSIN za prowadzenie warsztatów wyplatania wianków świętojańskich, Panu Henrykowi Łukawskiemu z firmy ZURT oraz Panu Łukaszowi Grabiec za przygotowanie strefy kibica, pracownikom ZGKiM w Ujeździe, strażakom z OSP Zimna Wódka za zabezpieczenie imprezy.

TARGI PANIEŃSKIE

20 maja 2018

To wyjątkowy czas w historii naszego miasta, tętniącego życiem i gwarem. W tym czasie impreza kulturalna pn.: Heiratsmarkt wyróżniała niewielki Ujazd na mapie Śląska. Również obecnie chcemy, aby to wydarzenie nadal było pielęgnowane, upamiętnianie i stało się charakterystycznym elementem kulturalnym Gminy Ujazd.

Edycja  2018  była  powrotem  do  Ujazdu  z  lat  20  i  30  ubiegłego  wieku.  Stroje,  muzyka,  wybrane  atrakcje  nawiązywały do początków  Targów.  Wzbogacając  wydarzenie  o współczesne elementy, zachowaliśmy jego pierwotny charakter.

Targi Panieńskie poprzedziły spotkania artystyczno-historycznych skierowane do naszych mieszkańców. W naszej ofercie znalazły się się warsztaty fotograficzne,  taneczne,  teatralne  oraz  spotkania  historyczne  z  seniorami  ziemi  ujazdowskiej.  Efekty  spotkań  artystycznych  były  prezentowane  podczas  Targów.  Spotkania  angażowały  różne  grupy  społeczne.  Mieszkańcy  tym  samym  stali  się  nie  tylko  odbiorcami  ale  i  twórcami kultury.

  1. Warsztaty fotograficzne adresowane do młodzieży i dorosłych pt. „Ujazd na pocztówce”

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z podstawowymi technikami fotografowania, a następnie wraz z instruktorem przemierzyli Ujazd wykonując szereg zdjęć, które znalazły się na pocztówkach promujących miasto Ujazd. Podczas Targów Panieńskich mieszkańcy mogli nabyć bezpłatną pocztówkę wraz ze znaczkiem, następnie wypełnioną kartkę wysłać do rodziny lub znajomych.

  1. Warsztatów taneczne „Tango, tango”

Uczestnicy,  zarówno  dorośli  jak  i  młodzież,  uczestniczyli  w  lekcjach  nauki  tanga.  Wraz  z  dyplomowanym  instruktorem  tańca  stworzyli  układ  choreograficzny,  który zaprezentowali podczas Targów Panieńskich. Taniec jest stałym elementem rozpoczynającym Targi. Do tej pory był to polonez. W 2018 roku, chcieliśmy zaprezentować tango, jeden z najważniejszych tańców Dwudziestolecia jako nawiązanie do tamtego okresu.

  1. Warsztaty teatralne dla dzieci w formie japońskiego teatrzyku ilustracyjno-narracyjnego kamishibai pt. „Miłość na Targach”

Kamishibai  to  teatr  ilustracji.  Dzieci  wraz  z  rysowniczką  przygotowały  kolorowe  plansze  narracyjne  ilustrujące  historię  o  Pannie  i  Kawalerze  z  Ujazdu,  którzy  poznali  się  na  Targach  Panieńskich  w  okresie międzywojennym. Losy rozgrywały się w scenerii dawnej architektury Ujazdu. Zajęcia pozwoliły młodym ludziom zgłębić wiedzę o ujazdowskiej tradycji Targów Panieńskich.

 

  1. Spotkania z historią

W Gminie Ujazd żyją osoby, które pamiętają początki Targów Panieńskich i są skarbnicą wiedzy dla późniejszych pokoleń. Spotkaliśmy się z seniorami i nagraliśmy krótkie reportaże filmowe. Zostały one zaprezentowane podczas Targów Panieńskich na dużym ekranie, aby wiedza historyczna i doświadczenia seniorów dotarły do szerokiego grona odbiorców.

              Uroczystego otwarcia Targów Panieńskich dokonał Burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch. Przybyli mieszkańcy zgodnie z tradycją powitali Młodą Parę, która wcześniej przejeżdżała bryczką po okolicy zapraszając mieszkańców na biesiadę w Rynku Miasta. Stałymi elementami Targów jest, przekazanie Młodym tortów weselnych przygotowanych przez Sołectwa oraz taniec kotylionowy.

W  programie  artystycznym,  biesiada  złożona  z  przebojów  lat 20  i  30,  z  dowcipną  konferansjerką  o  zabarwieniu  kabaretowym.  Wystąpili  czołowi  artyści  polskiej  sceny  kabaretowej  i  muzycznej,  koncert  gwiazdy  wieczoru – zespołu  Future  Folk  z hitem „Malinowa dziewczyno” oraz „Bo jo Cie kochom”  oraz  zabawa  taneczna  prowadzona  przez  regionalny  zespół  BIS  ze  Strzelec Opolskich.

Miłośników  sportu  zaprosiliśmy  do  udziału  II  Bieg  Par  pod  Patronatem  Burmistrza  Ujazdu  Tadeusza  Kaucha, trasa biegu wiodła wokół zalewu ujazdowskiego. Zabawy było sporo, szczególnie, ze wiele par pobiegło w przebraniach. Para musiała ukończyć bieg wspólnie, trzymając się za ręce. Im bardziej oryginalny finisz biegu np. pan z panią na rękach, tym atrakcyjniejsze nagrody otrzymali uczestnicy.

Wieczorem  mieszkańcy  wypuścili  w  niebo  balony  w barwach  województwa  opolskiego.  Podczas  imprezy  można  było  oglądać  Ujazd  na  starych  fotografiach  ustawionych   na   rynku,   zrobić   sobie   pamiątkowe   zdjęcie   w  saloniku  retro,   przejechać   się   bicyklem   i   dorożką,   uczyć   się   pieczenia   kołocza   śląskiego,     
i  popływać  na  kajakach.

W rolę Pary Młodej, która zapraszała mieszkańców na Targi Panieńskie wcielili się Julia Jarosz i Daniel Parusel z Ujazdu. Oboje mają po 18 lat, Julia uczy się w Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie, Daniel – w strzeleckim technikum. Połączyła ich wspólna pasja do jazdy konnej. Udział w Targach Panieńskich to dla nich wspaniałe przeżycie, ponieważ cenią sobie tradycję – w szczególności tę związaną z naszym regionem.

Burmistrz  Tadeusz  Kauch  oraz  Ośrodek  Kultury  w  Ujeździe  składają  serdeczne  podziękowania  sołtysom  i  radom  sołeckim za torty, Julii Jarosz oraz Danielowi Parusel za godne pełnienie roli państwa młodych, OSP Ujazd, i policji za ochronę, ZGKiM za transport, zespołowi Frohsinn z DFK Ujazd – za pomoc przy krojeniu tortów.

Impreza współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2014 – 2020.

WARSZTATY KAMBISHIBAI

27 kwietnia 2018

27 kwietnia w Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty kambishibai dla dzieci.

Uczestnicy dzięki pomocy instruktorki i rysowniczki ilustrowały historię o Pannie i Kawalerze z Ujazdu, którzy poznali się na Targach Panieńskich. Zajęcia pozwolą dzieciom zgłębić wiedzę o ujazdowskiej tradycji Targów Panieńskich.

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

25 kwietnia 2018

23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Książki. To dobra okazja do promowania książki i czytelnictwa.

Z tej okazji M-G Bibliotekę Publiczną w Ujeździe odwiedziły dzieci z Publicznego Przedszkola w Ujeździe. Mali czytelnicy otrzymali upominki, książki i zakładki. Dzieci znakomicie odpowiadały na zadawane pytania o książkach i bibliotece. Nie zabrakło też głośnego czytania.

WARSZTATY KROSZONKARSKIE

16 marca 2018

DZIEŃ KOBIET

11 marca 2018

11 marca, w Ośrodku Kultury świętowano Dzień Kobiet. Gospodarzem spotkania był Burmistrz Tadeusz Kauch, który w ciepłych słowach powitał Panie, złożył najserdeczniejsze życzenia oraz wręczył kwiaty.

Na scenie wystąpił Kabaret „Książę Lipin i przyjaciele” z programem „Lata 20 – te , lata 30-te”, na który złożyły się skecze oraz piosenki okresu międzywojennego.

Panie bawiły się wspaniale, śpiewały znane piosenki, oraz chętnie brały udział w przygotowanych na tę okazję konkursach.

Scenę zdobiły prace autorstwa Katarzyny Ciapa, niezwykle utalentowanej artystki z Ujazdu.

RAZEM TEATRALNIE I MUZYCZNIE

22 luty 2018

W Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe realizowany jest nowy projekt „Razem teatralnie i muzycznie”, dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”

Warsztaty obejmują:

Cykl spotkań muzycznych:

  1. Wyjazd do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach na koncert dla najmłodszych słuchaczy.
  1. Wyjazd wraz z rodzicami lub dziadkami do Filharmonii Opolskiej na rodzinne warsztaty umuzykalniające.
  1. Dźwiękospacery i warsztaty metodą Orffa.

Cykl teatralny:

  1. Wyjazd dzieci do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu oraz udział w spektaklu i lekcji teatralnej pt. Teatralna ścieżka dźwiękowa.
  1. Zajęcia z logopedą.
  1. Wyjazd dzieci do Sztolni Królowej Luizy na warsztaty „Bajtel na grubie”.
  1. Warsztaty teatru japońskiego kamishibai (teatr pudełkowy) nawiązujące do tematyki związanej z Śląskiem.
  1. Warsztaty dla rodziców i dzieci z psychologiem.

MŁODZIEŻ RECYTUJE POEZJĘ

21 luty 2018

W  ostatni  czwartek  (22 lutego)  w  Miejsko-Gminnym  Ośrodku  Działalności  Kulturalnej  w  Ujeździe  odbyły  się  eliminacje  gminne  Konkursu  Recytatorskiego  w języku niemieckim „Jugend trägt Gedichte vor”.

W eliminacjach udział wzięło 41 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu naszej gminy. Każdy z uczestników przygotował do recytacji jeden utwór w języku niemieckim (nie będący przekładem na j. niemiecki z innych języków). Występy oceniła komisja w składzie: Stefania Zimny oraz nauczyciele języka niemieckiego: Krystyna Kwaśniok, Ewelina Gajda, Marta Dobrzyńska i Anna Suchan.

Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

w kategorii: szkoła podstawowa, klasy I-III

I miejsce – Laura Lebiecka

II miejsce – Paula Domeredzka, Oliwia Jaciuk,

III miejsce – Flawia Lis

IV miejsce – Emilia Piela, Nicole Zieher, Weronika Ber, Julia Olesz

w kategorii: szkoła podstawowa, klasy IV-VII

I miejsce – Marlena Woźnica, Zuzanna Gorki

II miejsce – Mateusz Kołodziejczyk, Jan Skowronek, Paulina Matuszek, Szymon Kauch, Karolina Gisman

III miejsce – Nikola Białas, Nina Rybak

w kategorii: gimnazjum

I miejsce – Arnold Kocurek

II miejsce – Julia Warzecha, Dominika Ogaza

III miejsce – Damian Woźnica, Wiktoria Duk

Wszyscy zwycięzcy nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami, dodatkowo laureaci z klas IV-VII oraz z gimnazjum wezmą udział w eliminacjach rejonowych organizowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, które odbędą się w dniu 11 kwietnia br. w Centrum Kultury w Kolonowskiem.

KONCERT NOWOROCZNY

10 luty 2018

Koncert  Noworoczny  jest  wyrazem  szczególnego  podziękowania  za zaangażowanie i aktywną działalność na rzecz rozwoju i promocji gminy Ujazd. Dedykowany jest osobom, przedsiębiorcom, działaczom kultury i sportu oraz aktywnym sołectwom.

Wieczór uświetnił występ zespołu John Kentucky Bend z Kędzierzyna Koźla, który dostarczył niepowtarzalnych, niezwykle energetycznych wrażeń artystycznych. To jedyny na polskim rynku muzycznym zespół, który swój repertuar buduje w oparciu o połączenie nurtu poetyckiego m.in. teksty Jonasza Kofty i Americany. Jest to nowość na rynku muzycznym. Grupa wykonuje utwory autorskie, tworzone przez muzyków zespołu, w szczególności lidera Romana Wiktorka. Zespół koncertuje od 2011 roku na terenie całego kraju. Grupa zjednała sobie dużą grupę fanów, przychylne opinie mediów i znaczną popularność w serwisach internetowych. Zespół z sukcesami bierze udział w przeglądach i festiwalach oraz programach telewizyjnych.

ZAJĘCIA DLA DZIECI W CZASIE FERII

15-26 stycznia 2018

Ferie zimowe w Ujejskim Ośrodku Kultury minęły błyskawicznie.  Atrakcji nie brakowało…

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Był  to dzień niezwykły, bardzo wyczekiwany przez dzieci. Sala domu kultury w Ujeździe wypełniła się kolorowymi postaciami. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, na parkiecie można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, …  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Dzieci świetnie się bawiły, uczestniczyły wspólnie we wszystkich przygotowanych dla nich atrakcjach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową.

            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

ARCHIWALNE WYDARZENIA