Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury  w Ujeździe

KROSZONKA XXL

4 kwietnia 2023

Rynek w Ujeździe przed świętami został pięknie przystrojony🥚.
Burmistrz Ujazdu wspólnie z dziećmi z przedszkola i żłobka w Ujeździe odsłonił wielką, bo mierząca 165 cm ubraną we wzór opolski kroszonkę, autorstwa  Twórczyni Ludowej Teresy Sobota z Olszowej. jajo powstało nie tylko z okazji zbliżających się Świat, lecz także Jubileuszu 800-lecia miasta Ujazd.
Zachęcamy do odwiedzin i zobaczenia tego dzieła.
Kroszonka powstała z inicjatywy M-G Ośrodka Działalności Kulturalnej w Ujeździe, pod patronatem Burmistrza Ujazdu Huberta Ibrom.

ŚWIETLICE W TERENIE

30 marca 2023

Marcowe spotkania świetlicowe w klimacie Wiosny-Wielkanocy? -jak najbardziej🌅
Od pierwszych spacerów w terenie po zajęcia fitness na salach w świetlicach. Robiliśmy również ozdoby świąteczne, które udekorują nasze domy. Tak mijały spotkania dla wszystkich chętnych w poszczególnych miejscowościach.

KONKURS KROSZONKARSKI

28 marca 2023

Tradycyjnie przed świętami Wielkiej Nocy Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe zorganizował konkurs kroszonkarski, skierowany do wszystkich chętnych.

Każdy uczestnik zaprezentował dwa własnoręcznie zrobione jaja, zdobione według własnego pomysłu i dowolną techniką. Jedno z nich można było przygotować wcześniej, a drugie należało wykonać na miejscu, w trakcie trwania konkursu.

Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

Kategoria dzieci zdobiące techniką plastyczną:
I miejsce – Milena Cyris, Melania Melson,
II miejsce – Paulina Stranczik, Dominika Szeliga, III miejsce – Wiktoria Paździor, Aleksander Szopa, Wiktoria Szopa.

Kategoria dzieci zdobiące techniką rytowniczą:
I miejsce – Magdalena Heide, Karolina Heide,
II miejsce – Natalia Wysada, Karolina Heide.

Kategoria dorośli:
I miejsce – Teresa Sobota, Grażyna Marondel,
II miejsce – Maria Wysada,
III miejsce – Sandra Szopa.

Wystawę kroszonek, które zaprezentowano podczas konkursu, będzie można podziwiać w ujazdowskim ośrodku kultury.

WARSZTATY KROSZONKARSKIE

23 marca 2023

23 marca przed zbliżającymi się świętami wielkanocnymi Ośrodek Kultury w Ujeździe zorganizował warsztaty kroszonkarskie.  Zajęcia adresowane były  do wszystkich zainteresowanych, którzy chcieli nauczyć się zdobienia jaj wielkanocnych m.in. metodą rytowniczą. Każdy uczestnik otrzymał materiały ze śląskimi wzorami opracowanymi przez twórców ludowych województwa opolskiego. Po krótkiej prezentacji, uczestnicy mogli wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Na otrzymanych  zafarbowanych kolorowych jajkach tworzyli własne oryginalne wzory „wielkie dzieła sztuki na małych skorupkach”.

WYTYCZENIE „ŻYWYCH” DAWNYCH MURÓW UJAZDU

17 marca 2023

W dniu 21 marca  Szkoła Podstawowa w Ujeździe gościła uczniów z naszej partnerskiej gminy Uniejów. Na początek wizyty  goście zostali oprowadzeni po szkole oraz dostali możliwość uczestniczenia w organizowanych w tym dniu warsztatach.

Na ten dzień zostało zaplanowane wyjście na rynek miasta w celu wytyczenia „żywych” niegdysiejszych murów Ujazdu. Była to jedna z wielu akcji organizowanych z okazji Roku Jubileuszowego Ujazdu. Uczniowie wszystkich gminnych szkół i gminy Uniejów oraz przedszkola i żłobka w Ujeździe zebrali się na rynku, skąd ruszyli z balonami w rękach na miejsca, w których kiedyś biegły mury obronne.

Goście z Uniejowa odwiedzili później ruiny zamku, a w godzinach popołudniowych rozegrali dwa mecze sparingowe z lokalnymi szkółkami piłkarskimi. Po meczu na wszystkich czekało ognisko wraz z pieczeniem kiełbasek w wiacie w parku.

Następnego dnia, przed wyjazdem powrotnym został rozegrany mecz piłki siatkowej.

Pierwsze spotkanie bardzo się wszystkim podobało i mamy nadzieję, że nie było ono ostatnim.

MŁODZIEŻ RECYTUJE POEZJĘ

17 marca 2023

17 marca br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Działalności Kulturalnej w Ujeździe odbyły się  eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim „Jugend trägt Gedichte vor”. W eliminacjach udział wzięło 46 uczniów ze szkół podstawowych naszej gminy.  Każdy z uczestników przygotował do recytacji jeden utwór poetycki w języku niemieckim (nie będący przekładem na j. niemiecki z innych języków). Występy oceniła komisja w składzie: Stefania Karkosz-Zimny oraz nauczyciele języka niemieckiego: Krystyna Kwaśniok, Ewelina Gajda oraz Beata Hornung.

Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

w kategorii: szkoła podstawowa, klasy I-III

I miejsce – Zofia Profus, Wojciech Matuszek

II miejsce – Paweł Rekus, Szymon Nilewski, Emilia Iwanek

III miejsce – Melania Melson, Jasmine Sładek, Kajetan Ciupka, Aneta Nikratowicz

Wyróżnienie – Paulina Wloka, Paulina Czekala, Maja Bednarek, Ines Sładek, Helena Szewczyk

 

w kategorii: szkoła podstawowa, klasy IV-VI

I miejsce – Paulina Palm, Vanessa Zicher

II miejsce – Amelia Sosnowska

III miejsce – Kinga Hajduk, Lena Lebiecka, Damian Kwaśniok

Wyróżnienie – Hanna Wientzek, Maria Słota

 

w kategorii: szkoła podstawowa, klasy VII-VIII

I miejsce – Kevin Zicher

II miejsce – Alicja Dembończyk

 

Wszyscy zwycięzcy nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami. Laureaci z klas IV-VIII wezmą udział w eliminacjach rejonowych organizowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, które odbędą się w dniu 21 kwietnia br. w Domu Kultury w Ozimku.

DZIEŃ MOTYLA W BIBLIOTECE

9 marca 2023

Wspólnie z dziećmi z Przedszkola Publicznego w Ujeździe – grupa Motylki – świętowaliśmy w Bibliotece Publicznej w Ujeździe Dzień Motyla, obchodzony 14 marca.

Na początku dzieci obejrzały teatrzyk kamishibai pt.: „Cztery motyle” autorstwa Wiery Badalskiej.

Następnie zapoznały się z cyklem rozwoju motyla, poznały najciekawsze i największe motyle występujące w Polsce i na świecie.

Ich zadaniem było dopasowanie motyla do kontynentu, na którym występuje. Oczywiście mogły liczyć w tym zadaniu na pomoc pań bibliotekarek 😆.

Kolejnym zadaniem, z którym zmierzyły się nasze przedszkolaki, było wykonanie kolorowego, trójwymiarowego motylka.

Nie zabrakło zabawy ruchowej i słodkości.

Całość spotkania zwieńczyły balonowe cudeńka „motylki”.

Dziękujemy za odwiedziny.

DZIEŃ KOBIET

5 marca 2023

Dzień 8 marca to święto, które w naszej gminie jest uroczyście obchodzone.
Na zaproszenie Burmistrza Ujazdu i Ośrodka Kultury w Ujeździe przybyło 80 pań.

Na scenie wystąpili Jolanta i Jacek Kierok, którzy zaprezentowali program   muzyczny wypełniony humorem oraz znanymi i lubianymi przebojami. 

Od samego początku Paniom dopisywał dobry humor. Wspaniale się bawiły.

ŚWIETLICE W TERENIE

2 marca 2023

Luty 📆 minął  tłusto i słodko, jak to w karnawale bywa. Uczestnicy spotkań przygotowywali pączki, faworki, oponki i inne przysmaki z okazji Tłustego Czwartku. 🥯 Oczywiście to nie wszystko 🥰.
Seniorzy zakończyli proces tworzenia gipsowych wazonów.
W świetlicach gdzie jest możliwość spalali kalorie na aerobiku oraz jodze🤸‍♀
A najważniejsze że LUTY był dla wszystkich świetlic słodko spędzonym czasem🧆🥮🧆🥰

FERIE ZIMOWE

13 - 24 luty 2023

SYMPOZJUM POŚWIĘCONE PRACOM BADAWCZO-NAUKOWYM WZGÓRZA ZAMKOWEGO KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO I FORTYFIKACJI MIEJSKICH W UJEŹDZIE

10 luty 2023

W piątkowe popołudnie Miejsko-Gminnym Ośrodku Działalności Kulturalnej w Ujeździe miało miejsce sympozjum naukowe dotyczące badań naukowych prowadzonych w latach 2018-2022 pod egidą Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu – Miasto z historią oraz miasta Ujazd. Poruszane tematy związane z dziedzinami naukowymi to archeologia, architektura średniowiecza, geologia, geofizyka, numizmatyka i historiografia. Sympozjum objęte zostało patronatem burmistrza Ujazdu Huberta Ibroma. Prelegentami podczas sympozjum byli dr. Magdalena Przysiężna-Pizarska, dr. Barbara Butent-Stefaniak, dr. Adam Szynkiewicz i Dariusz Ciapa. W antrakcie wystąpił kwartet smyczkowy „Altra Volta string quartet”.
Podczas wydarzenia naukowego przeprowadzane były wywiady w radiu i telewizji, które w najbliższym czasie Państwu udostępnimy. Całość wydarzenia w poszczególnych częściach będziemy publikowali na bieżąco.
Oto jeden z wywiadów zawarty w poniższym linku:

 

ŚWIETLICE W TERENIE

6 luty 2023

Styczniowe spotkania świetlicowe już za nami – zapraszamy w Nowym Roku wszystkich bez ograniczeń wiekowych na spotkania w swoich miejscowościach. ❤
A co się na nich działo? 🤔
Od spotkań kulinarnych, na których zrobione zostały jabłkowe ciastka francuskie, po gry na spostrzegawczość oraz warsztaty, po których nikt czysty nie wyszedł🤷‍♀😆
-dzbanki i wazony z gipsu, które pokażemy jak zakończymy proces tworzenia👍❤

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GMINIE UJAZD

15 stycznia 2023

Dzień Babci i Dziadka to bardzo ważne święto i  doskonała okazja do tego, aby pokazać naszym dziadkom i babciom, jak cenni są dla nas, jak mocno ich kochamy i szanujemy.
Dlatego, z tej okazji 15 stycznia w Ośrodku Kultury w Ujeździe  odbył się koncert Bernadety Kowalskiej i Przyjaciół.

Gwiazda śląskich szlagierów zaprezentowała muzyczny program wypełniony humorem, konkursami oraz znanymi i lubianymi przebojami.

ZABAWA SYLWESTROWA

31 grudnia 2022 / 1 stycznia 2023

Klimatycznie, pod gołym niebem rozpoczęliśmy ROK JUBILEUSZOWY.

Tłumy ludzi bawiły się  na zabawie sylwestrowej  z Radiem Park w Ujeździe.

Plenerową dyskotekę z największymi hitami mijającego roku i doskonale znanymi muzycznymi przebojami poprzednich lat poprowadził DJ Damian Cebula.  Od szalonych rockn’ rolli lat ’60 , poprzez disco i największe hity lat ’70 ’80’90.

O północy powitaliśmy Nowy Rok fajerwerkami.

Inicjatorem Sylwestra z Radiem Park był burmistrz Hubert Ibrom, a organizatorem Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe.

MIESZKAŃCOM I GOŚCIOM DZIĘKUJEMY ZA WSPANIAŁĄ ZABAWĘ  🎉🥳🥂🎊

JARMARK ŚWIĄTECZNY

11 grudnia 2022

10-11 grudnia w Ujeździe z inicjatywy burmistrza  Huberta Ibrom został zorganizowany pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym można było poczuć wyjątkową atmosferę zbliżających się świąt. Ujazdowski Rynek zmienił się w tych dniach w świąteczną krainę. Wśród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina, ciast i czekoladowych pierników, na gości czekało moc atrakcji. W sobotę na scenie można było usłyszeć koncert Artura Thomasa, wybitnego artysty grającego na Fletni Pana. Natomiast w niedzielny magiczny klimat wprowadziły nas występy artystyczne dzieci z gminnych placówek oświatowych. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych dzieci, do których na saniach przybył Święty Mikołaj ze słodkimi niespodziankami. Na scenie mogliśmy usłyszeć covery największych przebojów Czerwonych Gitar i Krzysztofa Krawczyka w wykonaniu zespołu Yesterdays Cover Band. Na zakończenie zaprezentował się zespół Belle Co.

Oprócz tego można było zobaczyć żywą szopkę ze zwierzętami, nabyć miody, swojskie sery, wędliny i oscypki z Podhala. Ciasta oraz potrawy, przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie naszej Gminy. Można było zakupić również bożonarodzeniowe ozdoby i rękodzieło naszych lokalnych wystawców.

Organizatorem imprezy był:   Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe.