Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury  w Ujeździe

SYLWESTER 2022/2023

31 grudnia 2022 / 1 stycznia 2023

Klimatycznie, pod gołym niebem tłumy ludzi bawiły się  na zabawie sylwestrowej  z Radiem Park w Ujeździe.

Plenerową dyskotekę z największymi hitami mijającego roku i doskonale znanymi muzycznymi przebojami poprzednich lat poprowadził DJ Damian Cebula.  Od szalonych rockn’ rolli lat ’60 , poprzez disco i największe hity lat ’70 ’80’90.

O północy powitaliśmy Nowy Rok fajerwerkami.

Inicjatorem Sylwestra z Radiem Park był burmistrz Hubert Ibrom, a organizatorem Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe.

MIESZKAŃCOM I GOŚCIOM DZIĘKUJEMY ZA WSPANIAŁĄ ZABAWĘ  🎉🥳🥂🎊

JARMARK ŚWIĄTECZNY

11 grudnia 2022

10-11 grudnia w Ujeździe z inicjatywy burmistrza  Huberta Ibrom został zorganizowany pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym można było poczuć wyjątkową atmosferę zbliżających się świąt. Ujazdowski Rynek zmienił się w tych dniach w świąteczną krainę. Wśród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina, ciast i czekoladowych pierników, na gości czekało moc atrakcji. W sobotę na scenie można było usłyszeć koncert Artura Thomasa, wybitnego artysty grającego na Fletni Pana. Natomiast w niedzielny magiczny klimat wprowadziły nas występy artystyczne dzieci z gminnych placówek oświatowych. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych dzieci, do których na saniach przybył Święty Mikołaj ze słodkimi niespodziankami. Na scenie mogliśmy usłyszeć covery największych przebojów Czerwonych Gitar i Krzysztofa Krawczyka w wykonaniu zespołu Yesterdays Cover Band. Na zakończenie zaprezentował się zespół Belle Co.

Oprócz tego można było zobaczyć żywą szopkę ze zwierzętami, nabyć miody, swojskie sery, wędliny i oscypki z Podhala. Ciasta oraz potrawy, przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie naszej Gminy. Można było zakupić również bożonarodzeniowe ozdoby i rękodzieło naszych lokalnych wystawców.

Organizatorem imprezy był:   Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe.

JARMARK ŚWIĄTECZNY

10 grudnia 2022

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM PAŁASZEM

29 listopada 2022

W dniu 29 listopada gościliśmy w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Ujeździe Marcina Pałasza, autora książek i słuchowisk dla dzieci oraz dwukrotnego Laureata Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książki pod tytułem Sposób na Elfa oraz Wszystko zaczyna się od marzeń.

Na spotkanie przybyły dzieci klas III ze szkół  podstawowych w gminie Ujazd.

Autor opowiadał o początkach swojej kariery, którą rozpoczął pisząc pierwszą książkę pod tytułem Opowieści z krainy potworów dla swojego chrześniaka Krzysia.
Pisarz przytaczał anegdoty ze swojego życia,  powracał do lat dzieciństwa mówił o wielkim znaczeniu książki i jak wpływ wywarła na jego życie oraz zachęcał młodych czytelników do poszukiwania ulubionych lektur. Ze szczególną pasją opowiadał o swoim czteronogim przyjacielu – kundelku Elfie zabranym ze schroniska, który stał się bohaterem wielu śmiesznych i wzruszających opowieści. Przygody Elfa przedstawione przez niego były nieprawdopodobne ale jak sam zaznaczył prawdziwe.

Tego dnia  mieliśmy okazję przekonać się o prawdziwości motta pana Marcina „Słowa niosą uśmiech” – nie pozostaje nam nic innego jak podziękować za milion uśmiechów, które zagościły na naszych twarzach podczas spotkania.

ŚWIETLICE W TERENIE

28 listopada 2022

Listopad już za nami -a co się w nim działo? 🍁🍂🍁
Gdy aura nas rozpieszczała ruszaliśmy w teren w towarzystwie kijków.
Gdy pogoda się pogorszyła uczestnicy zabrali się do tworzenia pięknego koszyka w barwach lata.
A gdy za oknem pojawiły się pierwsze oznaki Zimy-❄uczestnicy świetlic spróbowali swoich sił w tworzeniu biżuterii z żywicy epoksydowej a w środku kwiaty które jeszcze znaleźliśmy na spacerze.
❤👍❤
Poniżej fotorelacja ze spotkań

ROZSTRZYGNIECIE KONKURSU "SŁODKI DYWAN KWIETNY"

25 listopada 2022

KONFERENCJA "PARTNERSTWO DLA DZIEDZICTWA"

25 listopada 2022

25 listopada w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Działalności Kulturalnej w Ujeździe odbyło się seminarium pn. „Partnerstwo dla dziedzictwa”, na którym gościliśmy profesor Katarzynę Smyk, prowadzącą badania naukowe o tradycji układania dywanów kwietnych podczas Bożego Ciała w miejscowościach Zimna Wódka, Olszowa, Klucz, Zalesie. Tego dnia odbyła się również premiera filmu pt.: „Dywany kwietne – z miłości do Boga” autorstwa Sławomira Mielnika. Natomiast  przedstawiciel depozytariuszy z Zalesia Śląskiego Błażej Duk, zaprezentował stronę internetową  www.kwietnedywany.pl i założenia do archiwum społecznego tradycji, które znajdą się  na prezentowanej witrynie.  Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej  w Ujeździe pozyskał na ten cel środki finansowe w kwocie 160 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to projekt dwuletni, podczas którego zostaną przeprowadzone badania naukowe mające na celu zidentyfikować, ochronić oraz wzmocnić  tradycję układania dywanów kwietnych w gminie Ujazd i Leśnica.

Dziedzictwo niematerialne, połączyło tego dnia dwie gminy, Ujazd i Uniejów, które razem przygotowały wniosek o wpis tradycji układania kwietnych dywanów na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Wpis miał miejsce w grudniu ubiegłego roku.  25 listopada br. burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom oraz zastępca burmistrza Uniejowa Mirosław Madejski,  podpisali porozumienie o współpracy między gminami. W tej wyjątkowej dla obu wspólnot depozytariuszy chwili, obecni byli mieszkańcy gminy Ujazd oraz gminy Uniejów. Burmistrzowie wymienili się flagami swoich miast, nawiązując w ten sposób do symboliki stadionowej i odbywających się w Katarze mistrzostw świata w piłce nożnej: „Od dziś oficjalnie jesteśmy jedną drużyną i gramy do tej samej bramki”  – powiedział burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom i liczymy na owocną współpracę na różnych płaszczyznach życia społecznego.

SPOTKANIE ANDRZEJKOWE DLA SENIORÓW

19 listopada 2022

Jak co roku seniorzy z Ujazdu bawili się na zabawie andrzejkowej, na którą zaprosili ich burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom, Samorząd Mieszkańców Ujazdu oraz M-G Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe.

Na gości czekał toast szampanem, poczęstunek, muzyka, wesołe konkursy i tańce na parkiecie, do których zachęcał duet Alicja i Krzysztof.

Zabawę zorganizowano w ramach funduszy jakie gmina Ujazd każdego roku przeznacza na mieszkańców powyżej 65 roku życia, na jedną osobę przypada dokładnie 11 zł.

Dla osób obłożnie chorych, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu, przygotowane zostały paczki.

O tym w jaki sposób wykorzystane zostaną pieniądze w pozostałych miejscowościach, decydują poszczególne sołectwa.

ŚWIETLICE W TERENIE

2 listopada 2022

Dary lasu- 🪵🍂🪵 o tym jak mają wiele zastosowań, przekonali się uczestnicy spotkań świetlicowych w terenie.
Proces tworzenia naturalnych obrazów 3D kształtował się bardzo długo, od przycinania szyszek, po malowanie i tworzenie kompozycji powstały nam jedyne w swoim rodzaju obrazy🖼-poniżej tylko niektóre prace -zapraszamy na spotkania jak i czerpania z nich inspiracji❤