Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury  w Ujeździe

ACADEMICA – Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych

Za pośrednictwem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Ujeździe można korzystać z zasobów cyfrowych udostępnianych przez Bibliotekę Narodową. Dzięki projektowi ACADEMICA czytelnik zyskuje bezpłatny dostęp do ponad 2 700 000 publikacji, w tym artykułów, monografii, całych numerów czasopism, współczesnego piśmiennictwa naukowego ze wszystkich dziedzin, a także najnowszych wydań podręczników akademickich, tekstów źródłowych i literatury pięknej.

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA powstała w oparciu o tradycyjny system wypożyczeń międzybibliotecznych. Głównym celem projektu jest uzupełnienie, a w przyszłości zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, wypożyczaniem publikacji w postaci cyfrowej, które mogą trafić do szerszego niż do tej pory grona czytelników.

Zasady korzystania z systemu ACADEMICA
w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Ujeździe:

  • Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Wypożyczalni dla Dorosłych MGBP,
    ul. 3 Maja 5, 47-143 Ujazd.
  • Z systemu Academica korzystać mogą użytkownicy zarejestrowani w tym systemie – bezpłatnej rejestracji czytelników dokonuje bibliotekarz w Wypożyczalni dla Dorosłych MGBP w Ujeździe.
  • Użytkownik jest zobowiązany do wypełnienia i złożenia formularza oświadczenia, który otrzyma od pracownika biblioteki. Po zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe. Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym).
  • Publikacje można rezerwować poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy w okresie najbliższych 14 dni. Ilość rezerwowanych publikacji jest ograniczona.
  • Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona czytelnikowi pod warunkiem, że nie jest w tym czasie wypożyczona lub zarezerwowana przez innego użytkownika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu staje się ona dostępna dla pozostałych zarejestrowanych w systemie użytkowników.
  • Korzystanie z publikacji naukowych możliwe jest wyłącznie w zakresie wyświetlania jej treści na ekranie terminala. Nie ma możliwości drukowania i pobierania przeglądanych materiałów. Ich utrwalanie i rozpowszechnianie nie jest dozwolone.
Szanowni Czytelnicy!
Przeglądanie katalogu publikacji udostępnianych przez CWPN Academica, sprawdzanie ich dostępności, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, wyszukiwanie bibliotek, należących do systemu oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji. Składanie rezerwacji wymaga zalogowania się na portalu academica.edu.pl. Przed logowaniem na stronie portalu należy wybrać z listy bibliotek
– Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Ujeździe.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Ujeździe serdecznie zaprasza chętnych do rezerwowania
i wypożyczania książek oraz artykułów w systemie Academica.

Pliki do pobrania