Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury  w Ujeździe

11-14 LIPCA 2022

Wakacje⛱ trwają, dlatego też zorganizowano zajęcia przy współpracy z Policją w Strzelcach Op., na których poruszaliśmy temat bezpieczeństwa nad wodą.
Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”
cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, a każde dziecko oprócz zdobytej wiedzy, opuściło zajęcia z wakacyjnym warkoczykiem, balonem bądź pomalowaną buźką.

26 CZERWCA 2022

26 czerwca br. dzień, w którym mieszkańcy naszej gminy oraz przybyli goście, wspólnie świetowali  otwarcie rynku miasta w Ujeździe po jego rewitalizacji.

Na gości czekało  moc atrakcji

Animacje cyrkowe

Pokazy taneczne

Szczudlarze

X boxy

I wiele innych bezpłatnych atrakcji dla dzieci i młodzieży

Dmuchańce

Byk rodeo

Brokatowe tatuaże kolorowe warkoczyki

Balonowe cuda

Malowanie buziek

Warsztaty mydlarskie

Wydarzenie rozpoczęło  się od wystąpienia Burmistrza Huberta Ibrom, który przywitał wszystkich gości i mieszkańców gminy, a nstępnie przedstawił inrormacje dotyczące  inwestycji. Na telebimie wyświetlono zdjęcia, rynku przed remontem i zmiany jakie zaszły po rewitalizacji rynku.

 

Kto projektował – Projekt Plus Architekci, Tomasz Borkowski, Grzegorz Tkocz

  1. Krakowski 10, 41-800 Zabrze

Koszt inwestycji – 8.068.230,54 zł

Kto finansował

Dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Opolskiego na lata  2014-2020 – 5.000.000,00 zł,

dotacja z budżetu Powiatu Strzeleckiego – 50.000,00 zł,

dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 1.600.618,00 zł,

pozostala kwota z  budżetu gminy

  1. Kiedy rozpoczęła się przebudowa – 17.11.2020 roku

Wykonawca budowy  – Konsorcjum Firm – Lider: TRANSKOM BIAŁDYGA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Jaryszowie, ul. Polna 1B, 47-143 Ujazd, Partner: GABART s.c. Artur Hurek, Gabriela Hurek, 47-180 Izbicko, Ul. Stawowa 41

Kto był odpowiedzialny za realizację inwestycji:    Referat Inwestycji i Koordynacji Programów Unijnych kierowany przez Panią Katarzynę Tomczyk

Po tym, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi  i poświęcenie nowo otwartego rynku, którego dokonał ks. Wikary Dawid  Sichma. Głos zabrali zaproszeni goście, gratulując trafionej inwinwestycji, która wyraźnie zmieniła oblicze centrum Ujazdu, życząc, aby przyczyniła się do jeszcze większej integracji mieszkańców. Wsród nich byli m.in.  marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, starosta strzelecki Józef Swaczyna,  radny sejmiku województwa opolskiego Roman Kolek oraz były burmistrz i zasłużony dla Miasta i Gminy Ujazd Tadeusz Kauch. 

Fanfary obwieściły zgromadzonym oficjalne otwarcie rynku i oddania go do użytku naszym mieszkańcom. Dzieci wypuściły  w niebo balony w kolorach flagi gminy Ujazd, a goście odtańczyli poloneza. 

W części artystycznej

Zespoły taneczne działajace przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Działalnosci Kulturalnej w Ujeździe. Koncert Gosi Andrzejewicz, który przyciągnął tłum widzów, uczestniczki programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” Zasłynęła z wykonania ponadczasowego hitu Mariah Carey „All I Want For Christmas Is You”.. Wykonaniem zachwyciła jurorów, zdobywając  najwyższe noty. Wokalistka wylansowała przeboje, takie jak „Pozwól żyć”, „Słowa”, „Trochę ciepła” czy „Otwórz oczy”. Otrzymała dwie złote płyty.

Pokaz  akrobatyczno-taneczny, duet  Marysia i Julian, zwycięzcy programu Mam Talent oraz finaliści największego polskiego konkursu cyrkowego Cyrkulacje.

Wiele uśmiechu wywołała biesiada śląska z zespołem  Fest i  kabareciarzem  Grzegorzem Stasiakiem, znanego  z programu  Nauka jazdy emitowanego  na antenie telewizji TVN,

Wieczorem koncert Felicjana  Andrzejczaka, jednego z najbardziej rozpoznawalnych męskich głosów w Polsce. Wykonawca niezapomnianych przebojów takich jak JOLKA, JOLKA, CZAS OŁOWIU czy NOC KOMETY, które goszczą w sercach Polaków od pokoleń. W programie znalazły się m. in. utwory z repertuaru Budki Suflera, jak i piosenki autorskie.

Na zakończenie goście bawili się na dyskotece, którą poprowadził  DJ JANIO.R

Goście dopisali, pogoda również, także dzień otwarcia rynku miasta w Ujeździe po jego rewitalizacji,  można uznać za szczęśliwy.  Wydarzenie było okazją do wspólnej zabawy i poznania rynku w pełnej odsłonie. 

Organizatorem uroczystości był Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe.

 

 

22 CZERWCA 2022

Zapraszamy seniorów do udziału w zajęciach, które będą się odbywać całe wakacje .
Tym razem odbyły się spotkania kulinarne🍽🍗. Uczestnicy przygotowywali pstrąga w ziołach, ziemniaczki pieczone, sałatki, sosy tatarskie, krupnioki z kapustą i inne specjały grillowe, które wspólnie uczestnicy spożywali przy biesiadnej muzyce🎼🎧🎼.
Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do spotkań bez zapisów w każdej aktywnej miejscowości.

14 CZERWCA 2022

Kolejne świetlicowe zmagania za nami🙂 Nie było łatwo ani  czysto😬. Uczestnicy ostatnich zajęć tworzyli cementowe donice, które pięknie zdobią ogrody 🌸☘️🌸
Część donic została także przekazana na loterię fantową do Nogowczyc z okazji Rodzinnego Festynu, gdzie zbierane są pieniążki dla Paulinki Gajer z Jaryszowa.

3 CZERWCA 2022

Dziewczynki z zespołu tanecznego Ośrodka Kultury  zajęły II miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Zespołów Tanecznych w Opolu. Gratulacje 🥰

3 CZERWCA 2022

Za nami kolejne spotkania świetlicowe❤️🥰❤️
Było pysznie i skomplikowanie 😂
Z okazji Dnia Dziecka uczestnicy wykonali metodą origami pudełka na słodycze oraz odbyły się zajęcia kulinarne, gdzie rezultatem były koktajle owocowe, desery czy frużelina malinowa. Oczywiście wszystko zostało zjedzone🥰👍

24 MAJA 2022

Miesiąc maj dał nam dużo możliwości korzystania z natury 🌺🌸🌺
Oprócz ostatnich syropów z mniszka wykorzystaliśmy bratki i inne kwiaty, aby stworzyć piękne obrazy malowane naturą. Dodatkowo uczestnicy tworzyli liście ze sznurków z których można zrobić piękne dekoracje 🍃🌿🍃 odbywały się także treningi Nordic walking oraz niezastąpione gry planszowe 😍🥰😍

19 MAJA 2022

19 maja naszą bibliotekę odwiedziły maluszki z Publicznego Żłobka w Ujeździe.

Dzieci wysłuchały opowiadania „Śpij króliczku” i w ślad za głównym bohaterem bajki ułożyły do snu pluszowego misia.

Nie zabrakło czasu na wspólne zabawy:

  • przejażdżka w „wesołym pociągu”
  • śpiewanie piosenek z improwizacją ruchową,
  • uzupełnianie brakujących części twarzy myszki ,
  • rzucanie piłeczkami do celu.

Wiele radości sprawiło przybycie niespodziewanego gościa – Myszki Minnie, która obdarowała dzieci balonikami. Był czas na „przybijanie piątek” z myszką, pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek.

17 MAJA 2022

17 maja w Ośrodku Kultury po raz drugi  odbyły się warsztaty krawieckie (na pierwszych zajęciach dzieci uszyły zajączki wielkanocne ), które i tym razem cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Z pierwotniej zakładanej jednej grupy, z racji wielu chętnych musiałyśmy utworzyć kolejną grupę warsztatową. Biorąc pod uwagę , że prezenty wykonane własnoręcznie mają największą wartości , podczas zajęć dzieci uszyły poduszki , które wręczą swoim mamą z okazji ich zbliżającego się święta. Bardzo cieszy nas fakt, że dzieci zainteresowały się szyciem na maszynach i zaczęły dostrzegać fenomen pracy krawieckiej, podczas której z kawałku materiału jesteśmy wstanie stworzyć niesamowite rzeczy. W przyszłości planujemy organizację kolejnych warsztatów , na które już teraz serdecznie zapraszamy.

Dzięki naszym warsztatom szycia  jest szansa, że zawód krawca, który kilkanaście lat temu był potrzebny i popularny, nie odejdzie do lamusa.

17 MAJA 2022

Profesor Katarzyna Smyk, badaczka, Przewodnicząca Rady ds. Dziedzictwa Niematerialnego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego spotkała się we wtorek, 17 maja 2022 r.
z mieszkańcami Olszowej, Zalesia Śląskiego, Zimnej Wódki i Klucza, aby wspólnie wypracować narzędzia do badań etnograficznych oraz identyfikacji realnych zagrożeń dla tradycji układania dywanów kwietnych układanych na procesje Bożego Ciała w czterech miejscowościach pod Górą Świętej Anny. Celem tych badań jest zapewnienie trwałej  żywotności tego wyjątkowego elementu w obrębie wspólnoty depozytariuszy.

Profesor Katarzyna Smyk odwiedziła wszystkie cztery wsie, w których tradycja układania dywanów kwietnych na Procesje Bożego Ciała została wpisana 16 grudnia 2021 r. na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, prowadzoną w oparciu
o Konwencję UNESCO z 2003 r. Badaczka przeszła wszystkie trasy dywanów kwiatowych
w każdej z czterech wsi, rozmawiała z depozytariuszami, którzy je układają, dopytywała o szczegóły, a także informowała, że podczas tegorocznego Bożego Ciała w dniu 16 czerwca br. odbędą się badania etnograficzne tradycji.

Idea konsultacji społecznych

Prowadzenie konsultacji społecznych i włączanie mieszkańców w każdy etap prac badaczy jest rekomendacją wynikającą z zapisów Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r. Zresztą, niematerialne dziedzictwo kulturowe z założenia ma charakter inkluzyjny – włączający wszystkich zainteresowanych działaniem na rzecz ochrony dziedzictwa. A partycypacja depozytariuszy w ochronie i zarządzaniu tym dziedzictwem jest kluczowym przedsięwzięciem. Tak też było w przypadku wpisu tradycji na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (2020 r.), jak i w przypadku wpisu na listę UNESCO (2021 r.). Wspólnoty depozytariuszy z każdej wsi wybrały swoich przedstawicieli (Klucz – Rajmund Muskała, Olszowa – Teresa Sobota, Zalesie Śląskie – Błażej Duk i Zimna Wódka – Beata Steinert), którzy w ich imieniu popisywali deklaracje woli
i niezbędne oświadczenia. Teraz w procesie badań etnograficznych wspierają oni badaczy
i uczestniczą w ich kontaktach z mieszkańcami poszczególnych miejscowości, którzy układają dywany kwietne w Boże Ciało. Pilnują również – jak sami twierdzą – „żeby obcy nie popsuli im święta”, które dla nich ma przede wszystkim wymiar duchowy, sakralny.

13 MAJA 2022

Znacie specyfik z mniszka lekarskiego? 🤔
Uczestnicy świetlic poznali i zrobili syrop właśnie z tej rośliny.🧪Najczęściej jest stosowany w leczeniu bólu gardła i kaszlu, ale doskonale sprawdzi się także jako naturalne panaceum na dolegliwości żołądkowe o czym wiedziały już starsze pokolenia.
Zachęcamy do udziału w zajęciach 👍
obok kilka zdjęć 🥰😍🥰

12 MAJA 2022

W ramach Tygodnia Bibliotek 12 maja odwiedziły nas dzieci  (grupa Pszczółek) z Publicznego Przedszkola w Ujeździe. W tym dniu nasza biblioteka zamieniła się w Krainę Bajek i Baśni, w której zapanował duży nieporządek.  
Przedszkolaki swą wyjątkową znajomością bajek musiały zaprowadzić ład. Aby tak się stało musiały rozpoznać rekwizyty bajkowych postaci, zreperować dach piernikowej chatki, pomóc Kopciuszkowi oddzielić ziarna grochu od fasoli. Wszyscy uczestnicy zabaw doskonale poradzili sobie z zadaniami. Dobrej zabawie i uśmiechom nie było końca.
Na spotkaniu nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Dzieci wysłuchały bajki o czarownicy o dobrym serduszku pt. „Czarownica i kotki”.

W swoim imieniu serdecznie dziękujemy dzieciom za życzenia i przepiękną laurkę z okazji Dnia Bibliotekarza🙂🙂🙂 .

29 KWIETNIA 2022

Ostatni Eko spacer za nami! 🌎🍀🍀🌿
29 kwietnia uczniowie z PSP w Zimnej Wódce  posprzątali teren boiska oraz drogi polne do wąwozu. Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Zimnej Wódki za pomoc w przygotowaniu poczęstunku. 🙂🌿🌼☘️

28 KWIETNIA 2022

Chętni mieszkańcy Jaryszowa wraz z sołtysem i trenerem Błękitnych Jaryszów uporządkowali teren wokół boiska, cmentarza oraz polnej drogi. Tradycyjnie został po nas ślad w postaci hotelu dla owadów, na koniec każdy mógł się posilić czymś słodkim. 🌱🌿🌱

28 KWIETNIA 2022

28 kwietnia, w ramach Eko Tygodnia, w naszej bibliotece odbyło się spotkanie dla przedszkolaków z  Publicznego Przedszkola w Ujeździe.  Dzieci wysłuchały wesołego wiersza  Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Brały udział w licznych zabawach  m.in. wykonywały zakładkę do książki w kształcie marchewki, siały szczypiorek i koperek w małych słoiczkach.

Przeprowadzono pogawędkę o  warzywach, dlaczego warto je jeść,
i wprowadzać do posiłków.

Wiele radości sprawiło dzieciom odgadywanie zagadek związanych z tematyką zajęć.

27 KWIETNIA 2022

Kolejny eko spacer za nami!
Mieszkańcy miejscowości Klucz  i Olszowa przy współpracy z PSP Olszowa posprzątali tereny swoich wiosek oraz tradycyjnie zamontowali hotel dla owadów. Akcja zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

26 KWIETNIA 2022

Przedszkolaki i seniorzy z Balcarzowic oraz goście z Ukrainy zamontowali hotel dla owadów. Z kolei mieszkańcy Nogowczyc posprzątali wjazd do lasu.
Eko spacer zakończył się  poczęstunkiem.

24 KWIETNIA 2022

W ramach zajęć w świetlicach wiejskich przeprowadzono warsztaty oraz animacje dla dzieci.
Powstał hotel dla owadów jak i plakaty związane z ekologią, pozostały czas był wypełniony zabawami oczywiście związanymi z dbaniem o planetę.

22 KWIETNIA 2022

Seniorzy ze świetlic w terenie oraz Panie z Ukrainy, jak i uczniowie z PSP w Ujeździe spotkali się na terenie zamku kontynuując nasz eko spacer. Posprzątany został teren wokół zalewu. Następnie punktem kulminacyjnym było zamontowanie hotelu dla owadów na terenie Domu Kultury jak i poczęstunek dla uczestników.
Wspaniała integracja, posprzątany teren i miło spędzony czas – tyle korzyści za tak niewiele.

22-29 KWIETNIA 2022

Młotki, gwoździe, drewno i prace stolarskie nie są nam obce.
Uczestnicy zajęć świetlicowych przygotowują się do Eko Tygodnia Gminy Ujazd.
Już niebawem wyniki naszej pracy będą widoczne na terenie każdej świetlicy, zapowiada się bardzo ciekawy tydzień.

14 KWIETNIA 2022

14 kwietnia nasi przyjaciele z Ukrainy w ramach kursu języka polskiego organizowanego przez Ośrodek Kultury w Ujeździe, poznawali historię naszego miasta. Zwiedzili ruiny zamku, wysłuchali historii zamkowego wzgórza i miasta Ujazd. Zapoznali się ze zdjęciami Ujazdu z okresu przedwojennego. Na zakończenie każdy otrzymał książkę pt.: „Gmina Ujazd na starej fotografii”, podarowane przez Burmistrza Huberta Ibrom.

Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Duda, za przybliżenie nam historii naszego miasta i zamku w Ujeździe.

Zapraszamy osoby z Ukrainy przebywające na terenie naszej gminy  na kurs języka polskiego.

W poniedziałek 11 kwietnia w godz. 9.00-11.11 oraz w czwartek 14 kwietnia w godz. 9.00-11.00

W dniu 5 kwietnia br. Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe zorganizował Konkurs Kroszonkarski  pod patronatem Burmistrza Ujazdu Huberta Ibrom.

Konkurs poprzedzony został warsztatami kroszonkarskimi, na których wszyscy  zainteresowani nauczyli się zdobienia jaj wielkanocnych, m.in. tradycyjną techniką rytowniczą – tzw. kroszonka opolska oraz innymi  łatwiejszymi metodami m.in. oklejania, zapoznaliśmy również dzieci i młodzież z tradycjami wielkanocnymi.

Każdy uczestnik otrzymał materiały ze śląskimi wzorami opracowanymi przez twórców ludowych województwa opolskiego.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przedłożenie dwóch własnoręcznie zdobionych jaj, z których jedno należało wykonać na miejscu w czasie 1,5 godz. dowolną techniką, własnymi narzędziami i z własnych materiałów. Jury w składzie

1.Krystyna Wodniok   przewodnicząca – Przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Ujazdu

  1. Krystyna Franczyk członek – Animator Osób Starszych
  2. Krystyna Kałużny dyrektor M-G Ośrodka Działalności Kulturalnej w Ujeździe
  3. Sandra Kasperska  członek – pracownik M-G Ośrodka Działalności Kulturalnej w Ujeździe

biorąc pod uwagę oryginalność, walory artystyczne oraz  zachowanie tradycyjnych  technik i wzorów zdobienia jaj wielkanocnych, dokonała oceny prac konkursowych i przyznała nagrody w poszczególnych kategoriach: dzieci, dorośli.     

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w naszej gminie poprzedziliśmy również warsztatami  tworzenia palm wielkanocnych. Podczas zajęć uczestniczy zapoznali się z różnymi technikami tworzenia Palm Wielkanocnych. Każdy z uczestników zabrał ze sobą wykonaną  palmę wielkanocną, którą przyniesie kościoła w niedzielę palmową. .

Celem organizowanych warsztatów i konkursu jest utrzymanie tradycji zdobienia jaj wielkanocnych, kroszonek opolskich oraz uwrażliwienie młodzieży na piękno polskiej tradycji Wielkanocnej.

 

Dziękujemy mieszkańcom gminy Ujazd za udział w warsztatach i konkursie kroszonkarskim.

Życzymy zdrowych, pogodnych i rodzinnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

11 LUTY 2022

10 LUTY 2022

4 LUTY 2022

1 LUTY 2022

31 STYCZNIA 2022

21 STYCZNIA 2022

Dzień Babci i Dziadka autorstwa Agata Przybyła

31 grudnia 2021 / 1 stycznia 2022